Webinary // Festiwal Teatralny Wolność

teatr

23 kwietnia 2024 r. w Muzeum Powstania Warszawskiego rozpocznie się 2. edycja Festiwalu Teatralnego Wolność, podczas którego zaprezentujemy najlepsze spektakle o wolności stworzone przez uczniów szkół ponadpodstawowych.

Na zgłoszenia przedstawień czekamy do 15 marca br. Wszystkim pasjonatom teatru - nauczycielom, instruktorom teatralnym oraz uczniom - polecamy nasze webinary. Zaproszeni twórcy i twórczynie podpowiadają, jak przygotować spektakl. Oglądajcie nas na Youtube. Osobom zainteresowanym udziałem w Festiwalu Teatralnym Wolność, przypominamy zasady udziału w konkursie:

Regulamin konkursu >> 

W 2023 r. odbyły się 3 webinary:

Grupa to jeszcze nie zespół, czyli jak stworzyć teatralny gang na pięć aktorek i jednego aktora - webinar z Agnieszką Glińską, reżyserką teatralną i filmową oraz aktorką

VIDEO> 

Jak to mnie zachwyca, kiedy mnie nie zachwyca”, czyli jak zrealizować w teatrze 16-godzine i równocześnie zachwycające „Dziady” - spotkanie z Michałem Zadarą, reżyserem teatralnym i operowym

VIDEO> 

„Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna”, czyli jak pisać fascynujące historie dla teatru - spotkanie z Agatą Dudą-Gracz, reżyserką teatralną oraz scenografką

VIDEO> 

W roku 2022 r. odbyło się 5 webinarów:

Spotkanie z reżyserem Michałem Zadarą

Michał Zadara - reżyser teatralny, operowy i filmowy. Studiował teatr i politykę w Swarthmore College, oceanografię w Woods Hole i reżyserię w Krakowie. Od roku 2005 stworzył ponad 50 inscenizacji dramatycznych, operowych oraz multimedialnych, m.in. w teatrach: Wybrzeże w Gdańsku, Starym w Krakowie, Współczesnym we Wrocławiu, Narodowym i Powszechnym w Warszawie, Maxim Gorki w Berlinie, HaBima w Tel Awiwie, Schauspielhaus w Wiedniu, Collective: Unconscious w Nowym Jorku, Operze Wrocławskiej, Operze Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, Komische Oper w Berlinie. Laureat Paszportu „Polityki” w 2007 roku. W 2013 roku założył CENTRALĘ, organizację realizującą interdyscyplinarne projekty twórcze. W latach 2016–2019 wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. W roku akademickim 2019/2020 profesor na wydziałach teatru oraz filologii klasycznej Swarthmore College, gdzie prowadził zajęcia z tragedii greckiej. Reżyser 16-godzinnych mickiewiczowskich „Dziadów” bez skrótów.
VIDEO>

Spotkanie z aktorką Dominiką Kluźniak

Dominika Kluźniak - aktorka teatralna, filmowa i dubbingowa. Absolwentka warszawskiej Akademii Teatralnej. Aktorka teatrów warszawskich: Współczesnego (2003) i Dramatycznego (2003–2009). Od 2010 roku w zespole Teatru Narodowego. Współpracowała m.in. z reżyserami: Jerzym Jarockim, Janem Englertem, Piotrem Cieplakiem i Maciejem Prusem. Aktorka jest m.in. trzykrotną laureatką Feliksa Warszawskiego, została również uhonorowana Nagrodą im. Aleksandra Zelwerowicza oraz nagrodami na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. W roku 2015 odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.
VIDEO>

Spotkanie z dramatopisarką Weroniką Murek

Weronika Murek - dramatopisarka oraz pisarka. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego i Podyplomowego Studium Literacko-Artystycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015 r. za „Feinweinblein”. Za debiutancki zbiór opowiadań „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” nominowana m.in. do Paszportów „Polityki” oraz Nagrody Literackiej „Nike” i Nagrody Conrada. Laureatka Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza w roku 2016. Od 2015 roku stale współpracuje z polskimi teatrami, m.in. Teatrem Studio, Nowym Teatrem w Warszawie, TR Warszawa, Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem im. Słowackiego w Krakowie, Teatrem im. H. Modrzejewskiej w Legnicy czy Teatrem Współczesnym w Szczecinie.
VIDEO>

Spotkanie ze scenografką/choreografką Anną Marią Karczmarską

Anna Maria Karczmarska - artystka wizualna, performerka, scenografka i kostiumografka. Ukończyła studia na ASP w Krakowie, gdzie studiowała malarstwo, animację i scenografię. W latach 2001/2002 w ramach programu stypendialnego Sokrates/Erasmus studiowała malarstwo i scenografię na Accademia di Belle Arti w Mediolanie (Włochy), a w latach 2007/2008 w ramach stypendium DAAD studiowała podyplomowo w Kunstakademie w Muenster (Niemcy). W 2015 otrzymała nagrodę im. Leona Schillera w dziedzinie scenografii. Współpracowała m.in. z reżyserami: Michałem Borczuchem, Krzysztofem Garbaczewskim, Radosławem Rychcikiem, Jakubem Skrzywankiem i Jędrzejem Piaskowskim.
VIDEO>

Spotkanie z choreografem Leszkiem Bzdylem

Leszek Bzdyl - tancerz i choreograf. Profesjonalną karierę rozpoczął w 1987 roku we Wrocławskim Teatrze Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. W latach 1990-1992 był związany z Teatrem Ekspresji Wojciecha Misiuro. W roku 1992 założył Teatr Dada von Bzdülöw. Wyreżyserował i wystąpił w ponad czterdziestu przedstawieniach, a jako choreograf był zaangażowany w blisko 80 spektakli. Współpracował m.in. z Jerzym Jarockim, Andrzejem Sewerynem, Piotrem Cieplakiem i Janem Englertem. W latach 2019-2021 był dyrektorem artystycznym Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego. Jest wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie.
VIDEO>

 

 

Zobacz także

Nasz newsletter