Noc Muzeów 2024

Zwiedzanie ekspozycji Muzeum i jego oddziałów, wystawy oraz koncert – to atrakcje, które przygotowaliśmy z okazji Nocy Muzeów, która odbędzie się już 18 maja!

W sobotę 18 maja już po raz 20. odbędzie się Noc Muzeów. W ramach jubileuszowej edycji wydarzenia przygotowaliśmy bezpłatne zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Cel Bezpieki, wystawę fotografii w Fotoplastikonie Warszawskim, koncert na otwarcie Pokoju na lato oraz wystawę plenerową „Zachowajmy ich w Pamięci”.

Ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego otwiera się na zwiedzających już o godzinie 18:00. Zwiedzać będzie można do godziny 1:00. Również od 18:00 będzie można zobaczyć wystawę plenerową „Zachowajmy ich w pamięci”. O 19:00 warto natomiast zajrzeć do Fotoplastikonu Warszawskiego, by zobaczyć fotografie „Warszawa Ostatnie Spojrzenie” oraz posłuchać zespołu „Ferajna z Warszawy - czyli Piotr Giergot i Klawa Kapela”. Tego wieczoru zainaugurujemy także działalność Pokoju na lato, letniego pawilonu rekreacyjno-kulturalnego zlokalizowanego obok muzeum. O 19:30 otwiera się stanowisko sitodruku i zmywalnych tatuaży, a o 21:30 zagrają Mikromusic z gościnnym udziałem Julii Pietruchy i Miuosha.

Zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego

  • Grzybowska 79
  • 18 maja 18:00- 1:00
  • Wstęp wolny

Zapraszamy na indywidualne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego. Niecałe trzy miesiące przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego warto zanurzyć się w scenerię sprzed lat i poczuć atmosferę powstańczej Warszawy. Za pomocą nowoczesnych środków prezentacji Muzeum przybliża widza do źródła historycznego i eksponatu – multimedialna ekspozycja w niepowtarzalny sposób oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, zwiedzający będą mogli również wejść na wieżę widokową, z której rozpościera się rozległa panorama miasta. 

Wystawa „Warszawa Ostatnie spojrzenie” w Fotoplastikonie Warszawskim

  • Jerozolimskie 51
  • 18 maja 19:00-1:00
  • Wstęp wolny

Z okazji Nocy Muzeów Fotoplastikon Warszawski przygotował wyjątkową niespodziankę. 48 zdjęć stolicy z lat 1920–1939 ukaże miasto, którego już nie ma, a które – dzięki efektowi trójwymiarowości – na tę jedną noc powróci do życia. Przejdź się z nami Marszałkowską, odpocznij w cieniu ogrodu Saskiego, a na koniec złap tramwaj na Krakowskim Przedmieściu, by zażyć kąpieli słonecznej na plaży pod mostem Poniatowskiego. Sprzedawcy balonów na Nowym Świecie, kolarze pod Pałacem Saskim, a może pokaz mody na Ochocie? Te i wiele innych zdjęć przedwojennej Warszawy tylko w Fotoplastikonie. Oglądanie uprzyjemni koncert zespołu „Ferajna z Warszawy - czyli Piotr Giergot i Klawa Kapela”.

Zwiedzanie Cel Bezpieki z przewodnikiem

  • Ujazdowskie 11, wejście od ul. św. Teresy, z tyłu budynku Ministerstwa
  • 18 maja, 18:00-23:00
  • Wstęp wolny

W piwnicach Ministerstwa Sprawiedliwości prezentujemy wystawę „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954” ukazującą losy Powstańców Warszawskich prześladowanych po wojnie. W areszcie tym komuniści więzili działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. generała Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i porucznika Jana Rodowicza „Anodę”. Zwiedzanie trwa około 40 minut i odbywa się z przewodnikiem w 20-osobowych grupach. Ze względu na charakter prezentowanych treści sugerujemy, aby zwiedzający mieli ukończone 16 lat.

Wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci”

  • Aleja główna parku Powstańców Warszawy, ul. Wolska 182
  • 18 maja, 18:00
  • Wstęp wolny

W parku Powstańców Warszawy na Woli warto odwiedzić wystawę plenerową „Zachowajmy ich w pamięci” poświęconą ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego. Ekspozycja, przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, przywraca pamięć o warszawiakach, którzy zginęli lub zaginęli w sierpniu i wrześniu 1944 roku. Kolejne edycje wystawy prezentują na bieżąco aktualizowane dane. Na podświetlanych nocą kubikach widnieją imiona i nazwiska ofiar niemieckiego okupanta, a także ich data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania.

10 – lecie „Pokoju na lato” – koncert Mikromusic i goście

  • Towarowa 25
  • 18 maja 19:30 (stanowisko sitodruku), 21:30 (koncert)-00:30
  • Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona

W Noc Muzeów świętujemy podwójny jubileusz: 10-lecie działalności Pokoju na lato, kulturalno-rekreacyjnego pawilonu przy Muzeum Powstania Warszawskiego, oraz 20-lecie Mikromusic, zespołu założonego przez Dawida Korbaczyńskiego i Natalię Grosiak, zdobywcy Fryderyka 2020 w kategorii „Muzyka poetycka”. Podczas koncertu usłyszymy przedpremierowo utwory z nowej płyty Mikromusic, gościnnie wystąpią Julia Pietrucha i Miuosh. Nie zabraknie też punktu sitodruku i zmywalnych tatuaży, gdzie pokojowi goście będą mogli nadrukować na swoich ubraniach, torbach lub skórze gołąbka – symbol Pokoju na lato.

Zobacz także

Nasz newsletter