Noc Muzeów z Muzeum Powstania Warszawskiego

14.05.2022

Darmowe zwiedzanie ekspozycji, wirtualny spacer po bulwarach wiślanych, wystawy specjalne – zapraszamy na Noc Muzeów w Muzeum Powstania Warszawskiego i w jego oddziałach.

Z okazji Nocy Muzeów zapraszamy na bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego. To wyjątkowa okazja, by poruszając się w scenerii sprzed 78 lat, poznać historię Powstania Warszawskiego i życie codzienne ówczesnych mieszkańców stolicy. Za pomocą nowoczesnych środków wyrazu Muzeum przybliża widza do źródła historycznego i eksponatu – multimedialna ekspozycja muzealna w niepowtarzalny sposób oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. A jeśli pogoda dopisze, każdy ze zwiedzających będzie miał również możliwość podziwiania panoramy miasta z 32-metrowej wieży widokowej. Tego samego wieczoru po raz ósmy zostanie otwarta wystawa plenerowa „Zachowajmy ich w pamięci” w Parku Powstańców Warszawy. Specjalne wydarzenia przygotowaliśmy również w naszych oddziałach: Fotoplastikonie Warszawskim oraz dawnym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.

NOC MUZEÓW W MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

14.05
sobota
godz. 18.00–1.00

Jak co roku zapraszamy na wieczorne zwiedzanie z okazji Nocy Muzeów – od godziny 18.00 do 1.00 w nocy będzie można bezpłatnie obejrzeć ekspozycję Muzeum Powstania Warszawskiego.

Miejsce: Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp wolny

HISTORIA ZACZYNA SIĘ PO ZMROKU… NOCNE ZWIEDZANIE ONLINE EKSPOZYCJI MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – RELACJA NA ŻYWO

14.05
sobota
godz. 20.00–21.00

Tych, którzy nie będą mogli odwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego osobiście, zabierzemy na wirtualną wycieczkę po najciekawszych częściach naszej ekspozycji stałej i wystawach czasowych prezentowanych w gmachu głównym. Nasz przewodnik opowie wciągające historie powstańczych walk i przedstawi ciekawostki dotyczące życia codziennego w tamtym czasie. Specjalnie dla Was uruchomimy oryginalne maszyny drukarskie, których używano podczas okupacji i Powstania Warszawskiego. Relacja na żywo na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku: www.facebook.com/1944pl

WIERNA RZEKA 1944. WIRTUALNY SPACER PO BULWARACH WIŚLANYCH Z PRZEWODNIKIEM MUZEUM POWSTANIA WARSZAWSKIEGO – RELACJA NA ŻYWO

14.05
sobota
godz. 22.00–23.00

Serdecznie zapraszamy na spacer historyczny po bulwarach wiślanych z przewodnikiem Muzeum Powstania Warszawskiego. Porozmawiamy m.in. o roli i znaczeniu Wisły podczas Powstania Warszawskiego oraz o przebiegu walk powstańczych na Powiślu. Relacja na żywo na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku: www.facebook.com/1944pl

Miejsce: Bulwary nad Wisłą/Powiśle

NOC MUZEÓW W „CELACH BEZPIEKI”

14.05
sobota
godz. 18.00–23.00

Podczas Nocy Muzeów w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zobaczyć będzie można wystawę „Cele bezpieki. Areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego 1945–1954”. Po wojnie w tym miejscu komuniści więzili działaczy podziemia niepodległościowego, m.in. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” i por. Jana Rodowicza „Anodę”. Losy te upamiętnia ekspozycja przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Zwiedzanie dla grup maks. 20-osobowych. Czas zwiedzania: ok. 40 min. Ze względu na charakter prezentowanych treści sugerujemy, aby uczestnicy mieli ukończony 16. rok życia.

Miejsce: Ministerstwo Sprawiedliwości, Al. Ujazdowskie 11, wejście od ul. św. Teresy, z tyłu budynku Ministerstwa

Wstęp wolny

WYSTAWA PLENEROWA: ZACHOWAJMY ICH W PAMIĘCI

14.05
sobota
godz. 18.00

Zachęcamy do obejrzenia ósmej odsłony wystawy plenerowej „Zachowajmy ich w pamięci” przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Instalacja w parku Powstańców Warszawy w symboliczny sposób przywraca pamięć o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli bez wieści podczas Powstania Warszawskiego. Na podświetlanych nocą kubikach widnieją imiona i nazwiska ponad 51 tys. ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego, a także ich data urodzenia oraz ostatnie miejsce pobytu lub zamieszkania.

Miejsce: Aleja główna parku Powstańców Warszawy, ul. Wolska 182

Wstęp wolny

NOC MUZEÓW W FOTOPLASTIKONIE WARSZAWSKIM: PREMIEROWY POKAZ WYSTAWY „WARSZAWA 1927” I WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

14.05
sobota
godz. 19.00–1.00

Zapraszamy na premierowy pokaz stereoskopowych zdjęć Warszawy wykonanych w 1927 roku. Zobaczymy niezwykłe ujęcia najbardziej znanych miejsc dawnego Śródmieścia, a także rzadziej odwiedzanych przez turystów rejonów Solca, Pragi czy… Wołomina, będącego wówczas popularnym letniskiem. Ponadto w godzinach 19.00–23.00 dla chętnych odbędą się warsztaty fotograficzne z fotograwiury – korzenie tej techniki sięgają końca XIX wieku. Gwarantujemy dobrą zabawę i własnoręcznie wykonaną pamiątkę z Fotoplastikonu Warszawskiego – filii Muzeum Powstania Warszawskiego. Materiały zapewnia organizator.

Wstęp wolny

Zobacz także

Nasz newsletter