relacje i pamiątki

Muzeum Powstania Warszawskiego tworzą przede wszystkim pamiątki, archiwalia i relacje. Od 1981 roku pamiątki zbierano w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, z nadzieją na ekspozycję w miejscu godnym ich pamięci. W 2003 roku rozpoczęła się akcja zbierania eksponatów dla nowo powstającego Muzeum Powstania Warszawskiego.

PAMIĄTKI

Cały czas przyjmujemy powstańcze pamiątki. Jeżeli posiadają Państwo pamiątki związane z historią Powstania Warszawskiego, Warszawy z okresu okupacji, Warszawy przedwojennej, działalności konspiracyjnej AK na terenie Warszawy a także losami powstańców w obozach jenieckich prosimy o zgłaszanie się do:

Dział Głównego Inwentaryzatora
tel.: 22 539 79 85 e-mail: jbialobrzeska@1944.pl
od poniedziałku do piątku, godz. 9.00 – 16.00

Na ekspozycji prezentowanych jest blisko 1000 eksponatów. 

Pierwsza zbiórka pamiątek powstańczych odbyła się w Warszawie w dniach 9-11 listopada 2003. Przez cały tydzień poprzedzający zbiórkę, po Warszawie jeździł zabytkowy tramwaj, w którym grała muzyka powstańcza, a harcerze rozdawali ulotki z informacją o zbiórce. Akcja była organizowana we współpracy z Klubem Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Zbiórka pamiątek była jednocześnie inauguracyjną prezentacją budynku Muzeum Powstania Warszawskiego. Przybyło liczne grono kombatantów. W ciągu trzech dni zebrano 3000 pamiątek.

RELACJE

W październiku 2004 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego powstało Archiwum Historii Mówionej. Jego głównym zadaniem jest utrwalenie relacji kilku tysięcy żołnierzy Armii Krajowej – uczestników Powstania Warszawskiego, żyjących dzisiaj w Polsce i za granicą. Obecnie stanowią oni pokolenie osiemdziesięciolatków, jest to więc ostatnia chwila na utrwalenie ich wspomnień. Chcemy zdążyć, chcemy dotrzeć z mikrofonem i kamerą do wszystkich Powstańców. Dlatego też założyliśmy, że w każdym miesiącu spotkamy się z ponad czterdziestoma Powstańcami, którzy odpowiedzą na pytania wolontariuszy, pracujących dla Muzeum.

W tej chwili Archiwum przeprowadziło ponad 2700 wywiadów z uczestnikami Powstania Warszawskiego. Wszystkie relacje są utrwalane w wersji elektronicznej i publikowane na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Przejdź do Archiwum Historii Mówionej >

Obok archiwizacji rozmów z kombatantami, Archiwum Historii Mówionej przygotowuje także wydawnictwa multimedialne, wykorzystujące zebrane nagrania – do tej pory wydaliśmy dwie płyty DVD: „Kanały” oraz „Poza walką. Życie codzienne w Powstaniu Warszawskim”. Przygotowaliśmy również publikację książkową „Powstanie w Ich Pamięci”.

Kontakt:
Muzeum Powstania Warszawskiego
ul. Grzybowska 79, IV p. pok. 406
00-844 Warszawa
tel. 022 539 79 38, 022 539 79 62

POKÓJ KOMBATANTA

W tym miejscu gromadzone są informacje dotyczące uczestników Powstania Warszawskiego o żołnierzach, którzy przeżyli Powstanie Warszawskie, zmarli po Powstaniu i polegli w walce w 1944.

Jeżeli znają Państwo takie osoby, prosimy o zgłaszanie informacji o nich do Muzeum Powstania Warszawskiego wypełniając ankiety (ankiety można pobrać przez kliknięcie w nazwę) :

Dla żyjącego Powstańca Warszawskiego ANKIETA nr 1

Dla poległego w walce ANKIETA nr 2

 Dla zmarłego po Powstaniu Warszawskim (od stycznia 1945 do chwili obecnej) ANKIETA nr 3

Zapraszamy do Pokoju Kombatanta:
Poniedziałek-piątek: 8.30-16.30
pokój 105, budynek C, piętro 1 (winda na poziomie -1)
tel. 22 539 79 36

W sprawie poszukiwań informacji o osobach zaginionych prosimy o kontakt osobisty z Panią Agnieszką Pawelec, tel.: 22 539-79-36, e-mail: apawelec@1944.pl, lub biuro@1944.pl.

Muzeum Powstania Warszawskiego prowadzi także słownik biograficzny Powstańców Warszawskich. Dowiedz się więcej i pobierz ankietę do Biogramu Powstańczego.

Zobacz także

Nasz newsletter