Wolontariat

dołącz do nas

Serdecznie zapraszamy do udziału w wiosennej rekrutacji nowych osób do Wolontariatu Muzeum Powstania Warszawskiego! Prosimy o wypełnienie ankiety rekrutacyjnej. Ze wszystkimi kandydatami skontaktujemy się przed rozpoczęciem rozmów rekrutacyjnych.

Przejdź do portalu dla wolontariuszy >
Ankieta dla kandydatów na Wolontariuszy >

Wolontariat w naszej instytucji ma charakter międzypokoleniowy: współpracujemy zarówno z licealistami, jak i z seniorami – świadkami historii, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem wspierają adeptów muzealnego wolontariatu. Wspólną cechą naszych wolontariuszy jest entuzjastyczne nastawienie do życia, pasja i zamiłowanie do kultury.

Naszych wolontariuszy rekrutujemy bardzo starannie, ponieważ chcemy zapewnić im jak najlepszą opiekę i program pracy dopasowany do indywidualnych zainteresowań, potrzeb, a także preferencji czasowych. Zależy nam, żeby praca dla Muzeum była na najwyższym poziomie, dlatego już pierwszego dnia Wolontariatu organizujemy szkolenie, podpisujemy umowy o współpracy, zapewniamy ubezpieczenie, a także zwiedzanie Muzeum pod kuratelą jednego z bardziej doświadczonych wolontariuszy. Dążymy do komunikatywnej, szczerej i owocnej współpracy. Obecnie grupa wolontariuszy liczy ponad 200 osób regularnie angażujących się w Wolontariat. Niezależnie od liczby Wolontariuszy, z każdym mamy osobisty i stały kontakt. Zatem oprócz niezwykłej atmosfery możesz liczyć także na nasze wsparcie, możliwość udziału w ciekawych warsztatach historycznych i rozwojowych oraz solidne przygotowanie przed każdym z wykonywanych przez Ciebie projektów.     

Jak konkretnie możesz wspomóc działalność Muzeum Powstania Warszawskiego? Jest wiele możliwości. Proponujemy współpracę w wielu działach:

  • Dział Obsługi Ekspozycji – niezwykle dynamiczna sekcja, stale rozwijająca się, z niesłabnącym zapotrzebowaniem na wsparcie ze strony Wolontariuszy. Jeśli ważny jest dla Ciebie częsty kontakt ze zwiedzającymi, chcesz doskonalić znajomość języków obcych poprzez rozmowy z turystami, pasjonujesz się historią Powstania Warszawskiego, wesprzyj tę sekcję! Po ukończeniu specjalistycznego szkolenia będziesz również mógł oprowadzać gości Muzeum.

  • Dział Edukacyjny – to dział, w którym spełnią się wszyscy, którzy czerpią radość z pracy z najmłodszymi. Pod czujnym okiem specjalistów Muzeum będziesz prowadzić zabawy dla dzieci, które pomogą im przyswoić historię, wspierać realizację warsztatów oraz gier miejskich. To doskonałe miejsce, w którym rozwiniesz swoją kreatywność i zdolności organizacyjne.

  • Instytut Stefana Starzyńskiego jest miejscem dla Ciebie, jeśli chcesz dowiedzieć się jak profesjonalnie zorganizować projekt kulturalny, brać udział w ciekawych imprezach, wykładach oraz grach miejskich. Instytut znany jest m.in. z Festiwalu Niewinni Czarodzieje, który co roku cieszy się wielkim zainteresowaniem, wydarzeń kulturalnych odbywających się w „Pokoju na lato” oraz koncertów i spektakli teatralnych.

  • Dział Archiwum – osoby, które pasjonują się dokumentami mogą, po przejściu szkolenia archiwistycznego, dołączyć do zespołu prowadzącego kwerendy w archiwach na rzecz Słownika biograficznego uczestników Powstania Warszawskiego.
  • Pokój Kombatanta  – osobom zainteresowanym informacjami na temat losów uczestników Powstania Warszawskiego chcącym wesprzeć prace nad Słownikiem Biograficznym uczestników Powstania Warszawskiego polecamy pomoc w Pokoju Kombatanta – miejscu często odwiedzanym przez świadków Powstania.

  • Dział Ikonografii – umożliwiamy również współpracę z działem ikonografii, w którym zrealizują swoje pasje osoby o zamiłowaniu do fotografii. W pracowni ikonograficznej nauczysz się profesjonalnie skanować i retuszować zdjęcia. W kolekcji Muzeum znajduje się 40 000 zdjęć, które są systematycznie digitalizowane i udostępniane w Fototece.


A może masz inny pomysł na aktywność w Muzeum Powstania Warszawskiego? Nie wahaj się skontaktować z nami drogą telefoniczną, mailową bądź przyjdź osobiście do Centrum Wolontariatu i spotkaj się z nami!

Wolontariusz w Muzeum Powstania Warszawskiego zdobywa doświadczenie, pogłębia swoje zainteresowania i poznaje ludzi dzielących podobną pasję. Może liczyć na wymierne korzyści:

  • Okresowo wolontariusze otrzymują wybrane gadżety i wydawnictwa produkowane przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

  • W wybranych działach odbywają się indywidualne lub grupowe szkolenia dla wolontariuszy, podnoszące ich kwalifikacje.

  • Przynajmniej raz w roku organizowany jest trzydniowy wyjazd integracyjny dla wolontariuszy.

  • Muzeum Powstania Warszawskiego wystawia referencje i zaświadczenia o odbytym wolontariacie, które są pomocne w procesach rekrutacyjnych w oświacie i na rynku pracy.


Zgłoś się już dziś do Centrum Wolontariatu w Muzeum Powstania Warszawskiego! Jeśli ważny jest dla Ciebie nieustanny rozwój, zdobywanie nowych doświadczeń, umiejętności, jeśli chciałbyś współorganizować nowatorskie projekty, poszerzyć horyzonty, a także nawiązać nowe znajomości skontaktuj się z nami. Wypełnij ankietę rekrutacyjną. Skontaktujemy się z Tobą i umówimy rozmowę wstępną.

Wiosenna rekrutacja właśnie trwa. Już w maju  możesz zacząć działać na rzecz kultury!  

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI:

Kierownik Centrum: 
Marta Walkowska-Lipko
mwalkowska@1944.pl
tel. 22 539 79 32

Jolanta Leśko-Szymczakowska
jlesko@1944.pl
tel. 22 539 79 56

Tomasz Wolszczak
twolszczak@1944.pl 
tel. 22 539 79 56

Zobacz także

Nasz newsletter