Zagadkowe zdjęcia z archiwum Muzeum

W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego znajdują się ponad 32 000 archiwalnych zdjęć. Większość jest opracowana, jednak niektóre budzą nasze wątpliwości. Zwracamy się z prośbą o pomoc do internautów...

W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego znajdują się ponad 32 000 archiwalnych zdjęć. Każde z nich jest szczegółowo opracowywane – ustalamy, kto i kiedy je zrobił, określamy miejsce wykonania, a w niektórych przypadkach nawet tożsamość uwiecznionych osób. Jednak kilkadziesiąt fotografii budzi nasze wątpliwości. Licząc na wiedzę i zapał internautów, zwracamy się do nich z prośbą: pomóżcie nam wyjaśnić, gdzie zostały wykonane te zdjęcia!


Od 9 czerwca na fanpage’u Muzeum Powstania Warszawskiego będą zamieszczane fotografie, co do których nie ma pewności, gdzie zostały wykonane. Do końca lipca codziennie (nie licząc weekendów) publikowane będzie nowe zdjęcie, a internauci będą mogli wesprzeć nas w trudnej pracy identyfikacyjnej. Każda ich sugestia będzie następnie weryfikowana przez specjalistów z Działu Ikonografii Muzeum Powstania Warszawskiego.


O sile internetu przekonaliśmy się w Muzeum nieraz. Przy pomocy naszych fanów rozpoznawaliśmy osoby nagrane przez operatorów powstańczych kronik filmowych, zbieraliśmy tysiące życzeń urodzinowych dla Powstańców, tworzyliśmy liczne akcje upamiętniające Powstanie Warszawskie.


Identyfikacja archiwalnych zdjęć to naprawdę trudna i wymagająca praca. Aby osiągnąć w niej sukces, trzeba łączyć w sobie cechy historyka, socjologa i detektywa. Jedna cecha musi być jednak nadrzędna: miłość do Warszawy i zapał do pogłębiania wiedzy na jej temat. Jestem przekonany, że wśród tysięcy internautów, którzy dowiedzą się o naszej akcji, znajdzie się wielu spełniających te kryteria – powiedział Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.


Akcja rozpocznie się 9 czerwca i potrwa do końca lipca. Na profilu Muzeum na Facebooku > udostępnionych zostanie ponad 40 zagadkowych fotografii ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Propozycje identyfikacji należy wpisywać na Facebooku, w komentarzach pod danym zdjęciem.


To druga odsłona akcji. W 2013 roku opublikowaliśmy 51 nierozpoznanych zdjęć, a internauci zidentyfikowali aż 48 z nich. Trzy nadal nierozpoznane udostępnimy również w tym roku. Może ktoś spojrzy na nie „świeżym okiem” i dostrzeże coś, czego nikt dotąd nie zauważył?

Zobacz także

Nasz newsletter