Album żołnierzy Landeschützen-Kompanie 52/VI

Album żołnierzy Landeschützen-Kompanie 52/VI (78)

Landesschützen-Kompanie 52/VI powstała 26 sierpnia 1939 r., w wyniku  mobilizacji w miejscowości Wesel w Nadrenii Północnej-Westfalii. 16 września 1939 r. została przetransportowana do okupowanej Polski. Stacjonowała w Żyrardowie, gdzie nadzorowała obóz przejściowy dla polskich jeńców wojennych, następnie w Błoniu, gdzie pełniła służbę patrolową. Od listopada 1939 do końca stycznia 1940 r. kompania kwaterowała w magazynie broni w Palmirach, a od 30 stycznia do 18 marca 1940 r. była skoszarowana w Akademii Wychowania Fizycznego na Bielanach w Warszawie. Tam została przekształcona w II, a następnie I batalion 659. Pułku Piechoty 393. Dywizji Piechoty (I. Bataillon vom Infanterie-Regiment 659 der 393. Infanterie-Division). Stamtąd formacja została odesłana do miejscowości Komorowo koło Ostrowi Mazowieckiej, przy ówczesnej granicy ze Związkiem Sowieckim. Oddział odesłano do Niemiec 4 sierpnia 1940 r. W odróżnieniu od albumów prywatnych, ten zdecydowanie ma charakter oficjalny i kronikarski; są tu zdjęcia dowódców, kolejne miejsca zakwaterowania jednostki i sceny, ukazujące codzienne życie skoszarowanych żołnierzy. Uzupełnieniem są zimowe pejzaże Bielan i kilka scen ulicznych z okupowanej Warszawy.

Pamiątkowy album Landeschützen-Kompanie 52/VI (późniejszej 3. Kompanii 659. Regimentu Piechoty) zawiera 78 czarno-białych fotografii, wykonanych w latach 1939-1940. Opracował go latem 1940 roku porucznik Jacobs, stacjonujący wówczas w Warce. Egzemplarz zakupiony przez Muzeum Powstania Warszawskiego należał do kaprala Pützschela, o czym świadczy imienna dedykacja na karcie tytułowej. Od strony edytorskiej album przygotowano niezwykle starannie i zapewne w większej liczbie egzemplarzy. Na kolejnych kartach wklejono wydrukowaną historię kompani z lat 1939-1940.

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych