Stanisław Dobrzyński "Satyr"

Stanisław Dobrzyński "Satyr" (323)

Stanisław Dobrzyński „Satyr”. Urodził się w Warszawie 24 marca 1910 r.
Z zawodu gastronom, przy ul. Marszałkowskiej 81a prowadził bar „Satyr”. Walczył w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., w czasie okupacji był żołnierzem Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej. W trakcie Powstania Warszawskiego był oficerem do zleceń specjalnych Batalionu „Ruczaj”. Prowadzony przez niego bar zamienił w jadłodajnię dla powstańców.

Wykonane przez niego ponad 320 zdjęć dokumentuje życie codzienne Powstańców w Śródmieściu Południowym: w okolicach kwatery powstańczej przy ul. Kruczej 11, w kwaterze przy ul. Poznańskiej 12, jadłodajni przy ul. Marszałkowskiej 81a. Duża grupa zdjęć to kadry z uroczystej mszy świętej odprawionej 15 sierpnia 1944 r., w dniu Święta Żołnierza, na podwórzu kamienicy przy ul. Poznańskiej 12. Kolejna liczna i cenna grupa fotografii została wykonana po zdobyciu w dniu 23 sierpnia 1944 r. tzw. Małej PAST-y – zajętej przez Niemców centrali telefonicznej przy ul. Piusa XI nr 19 (ob. ul. Piękna).

Po kapitulacji Powstania S. Dobrzyński ukrył negatywy w jednej z piwnic domu przy ul. Marszałkowskiej, gdzie szczęśliwie przetrwały do jego powrotu do Warszawy w 1945 r. Po wojnie S. Dobrzyński powrócił do zawodu gastronoma, do emerytury prowadził restaurację „Ulubiona”, pracował m.in. w hotelu „Bristol”, Ministerstwie Zdrowia, a także Dyrekcji Polskich Uzdrowisk.

Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie

Pomóż uzupełnić bazę ofiar cywilnych