Pseudonim:
"Jastrząb"
Data urodzenia:
1920-10-12
Data śmierci:
1993-04-05
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Pułtusk
Imiona rodziców:
Korneliusz - Bronisława Konarzewska
Wykształcenie:
Ukończył gimnazjum św. Barbary w Chodzieży. Od 1942 r. studiował na tajnym Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r. żołnierz pułku Komendy Głównej Armii Krajowej "Baszta". W październiku tego roku wprowadzony przez "Rocha" do oddziału 993/W (Oddział Bojowy Kontrwywiadu K-dy Gł. AK). Początkowo członek patrolu bojowego "Rysia" następnie "Sokoła". Uczestnik akcji bojowych: Durrfeld, Klimek, Sędzierski, "Kotara", Paradowski, Leitgeber, Kronenberg, Ukraińcy, Świerczewski, porwanie samochodu.
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Pięść" - kompania "Zemsta - III pluton. W Śródmieściu Południe - odcinek (zgrupowanie) "Bogumił" - pluton "Kieł"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście Południe
Odniesione rany:
Ranny w czasie walk na Woli
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu 344 Lamsdorf. W czasie ewakuacji obozu w styczniu 1945 r. zbiegł i przez trzy miesiące ukrywał się w Czechach. Ujęty przez Niemców i osadzony w obozie Markt-Pongau.
Numer jeniecki:
102791
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu brał udział w rewindykacji dzieci polskich na terenie Austrii. Następnie wyjechał do Włoch, gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego. Do Polski powrócił w czerwcu 1947 r. W 1950 ukończył Wydział Prawa UW. Pracował w sadownictwie ubezpieczeń społecznych. Od 1986 r. na emeryturze.
Miejsce śmierci:
Warszawa. Pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter