Pseudonim:
"Gorecki", "Ewa","Paweł"
Data urodzenia:
1927-12-01
Data śmierci:
2017-03-28
Funkcja:
-
Stopień:
kapral/st. sierż. pchor. stanu wojny
Używane pseudonimy:
"Gorecki", "Ewa","Paweł"
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Michał - Janina z domu Skoczyńska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - batalion "Miotła"
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Juliusza Kossaka 7 (Żoliborz)
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - batalion "Parasol" - 1. kompania - dołączył 1 sierpnia 1944 r. ( wcześniejszy przydział do 31.07.1944 - batalion "Miotła" )
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto (szpitale) - Śródmieście (szpitale)
Odniesione rany:
Ciężko ranny 7 sierpnia 1944 r. Przewieziony na Stare Miasto - leczony w szpitalu Jana Bożego przy ulicy Bonifraterskiej 12, następnie "Pod Krzywą Latarnią" na ul. Podwale 25. Przeniesiony na Freta 8, a po przejściu kanałem ze Starego Miasta przebywał kolejno w powstańczych szpitalach Śródmieścia - na ul. Kopernika i Marszałkowskiej 81. Do kapitulacji Powstania leczony w szpitalu polowym Mokotowska 55.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał udział jego ojciec ppor. inż. Michał Karol Heine (ur. 1886, poległ w sierpniu 1944 na skutek bombardowania), stryjeczny brat Stanisław Heine ps. "Ryś II" oraz przyszła żona, Janina ps. „Danka”, „Gąska” (1927-2014), która była łączniczką w batalionie „Parasol"
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach - Panteon Polski Walczącej
Informacje dodatkowe:
Szkoła Niższych Dowódców "SONDA" 1943/44 (Szkoła Podchorążych), w partyzantce dowódca drużyny w randze plutonowego. Ujawniony we wrześniu 1945 (nr. 21) zweryfikowany w stopniu st. sierż. pchor. stanu wojny. Z Powstania wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną, zgodnie z rozkazem Radosława ("Kedyw do obozu nie idzie") pieszo w grupie 6 żołnierzy "Parasola". Droga była obstawiona przez niemiecką żandarmerię. Kilka kilometrów od Warszawy odłączył się od grupy, przez posesję prywatną i cmentarz, piechotą do czynnej kolejki EKD
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, data śmierci zgłoszona przez rodzinę za pośrednictwem Pokoju Kombatanta MPW. Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Adam Heine "Gorecki", "Ewa","Paweł" (1927-2017). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Adam Heine "Gorecki", "Ewa","Paweł" (1927-2017). Fot. ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego

Nasz newsletter