Pseudonim:
"Lubicz"
Data urodzenia:
1921-08-11
Data śmierci:
1993-02-11
Funkcja:
-
Stopień:
kapral z cenzusem
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Franciszka
Udział w konspiracji 1939-1944:
Warszawski Okręg Armii Krajowej - batalion "Wigry" - 2. kompania "Czesław"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - zgrupowanie "Róg" - batalion "Wigry"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego przyszła żona - Anna Mazanowska ps. „Wrona” (1921-2016) w konspiracji w batalionie „Wigry", podczas Powstania była sanitariuszką w zgrupowaniu NOW-AK "Harnaś" - w kompanii "Genowefa". Ślub wzięli 22. 07. 1950 r. w Gdyni. W Powstaniu brała udział także siostra Anny - Magdalena Mazanowska.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku :
Warszawa, Cmentarz Powązkowski (Stare Powązki), kw. PRZED 229, rząd 4, grób nr. 9 - grób rodziny Hamulińskich. W tym samym miejscu pochowana jest żona Adama Anna Mazanowska oraz jej siostra Magdalena Barycz z domu Mazanowska
Informacje dodatkowe:
Był jedynym synem Stanisława Nikcolaya i Franciszki Rokity. Do 1939 r mieszkał z rodzicami w Bydgoszczy, a w czasie okupacji w Warszawie. Po Powstaniu znalazł się w Jędrzejowie, a po wojnie w Bydgoszczy i Gdańsku i ponownie od 1950 r. w Warszawie, gdzie rodzice Adama przeprowadzają się do zakupionej willi przy ul. Szczawnickiej nr 14 (miejsca zamieszkania Anny Mazanowskiej aż do jej śmierci). W czasie wojny Adam uczestniczył w konspiracji, w szeregach batalionu harcerskiego AK „Wigry”, czasie Powstania Warszawskiego w kompanii szturmowej batalionu „Wigry". Odznaczony Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Polonia Restituta. Z wykształcenia mgr. inż. chemii, pracował podobnie jak żona w „Bacutilu” w Warszawie, a następnie w Instytucie Badań Jądrowych na Żeraniu i w Świerku. Nie mieli dzieci.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-kontakt: zdjęcie p. Adama Nikolaya wykonane w 1991 roku, ze zbiorów p. Barbary Vecer, udostępnił p. Maciej Ufnalewski
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zdjęcie p. Adama  Nikolaya wykonane w 1991 roku,  ze zbiorów p. Barbary Vecer, udostępnił p. Maciej Ufnalewski

Zdjęcie p. Adama Nikolaya wykonane w 1991 roku, ze zbiorów p. Barbary Vecer, udostępnił p. Maciej Ufnalewski

Nasz newsletter