Pseudonim:
"Ryś"
Data urodzenia:
1921-09-23
Data śmierci:
2016-09-24
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Poznań
Imiona rodziców:
Władysław - Maria z domu Legeżyńska
Wykształcenie:
Prawnuk prezydenta Lwowa, Michała Michalskiego, urodzony w Poznaniu w 1921 roku. Szkoły ukończył w Poznaniu, a studia na wydziale lotniczym Szkoły Inżynierskiej im. Wawelberga i Rotwanda w Warszawie.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Zawrat 3
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - Kwatermistrzostwo - oddział motorowy; ochotnik
Szlak bojowy:
Mokotów
Rodzeństwo walczące w Powstaniu Warszawskim:
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną
Losy po wojnie:
Konstruktor, technolog i historyk szybownictwa. Pracował w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej. Autor podręczników z zakresu swej specjalności, a także artykułów na temat historii polskiej awiacji. Mieszkał w Poznaniu, Warszawie, Bielsku-Białej, ostatnio w Krościenku n/Dunajcem. 30.09.1950 r ożenił się z Ireną z Dziewolskich Skarbińską.
Miejsce śmierci:
Krościenko
Miejsce pochówku:
Pochowany na cmentarzu w Krościenku n/Dunajcem.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, informacja o śmierci przekazana Muzeum przez syna, p. Stefana Skarbińskiego, archiwum rodzinne, nota biograficzna - strona rodzinna www.pochodzimyzelwowa.pl/adam-skarbinski-2; Adam Skarbiński: "Kolebka Polskiego Szybownictwa" w: Kwartalniku "Cracovia Leopolis" nr 2/1997
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter