Pseudonim:
"Grajdołek"
Data urodzenia:
1926-06-17
Data śmierci:
2008-02-16
Funkcja:
-
stopień :
strzelec - starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Władysław - Maria z domu Sobczak
Udział w konspiracji 1939 - 1944:
W konspiracji od kwietnia 1941 roku: ZWZ-AK: I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - 3. kompania - pluton 144
Oddział :
I Obwód "Radwan" - IV zgrupowanie "Gurt" - 3. kompania. *
Losy po Powstaniu:
Wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec. Po wojnie pracował jako ślusarz. Inwalida wojenny - III grupa.
Odznaczenia :
Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Odznaka Grunwaldzka (1957 r.), Krzyż Partyzancki, Order Odrodzenia Polski (Polonia Restituta)
Miejsce pochówku:
Cmentarz Bródnowski w Warszawie
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Brat Jan ps. "Wiktor" także był żołnierzem 3. kompanii w IV zgrupowaniu "Gurt". Poległ wraz z ojcem Władysławem 1 sierpnia 1944 r. w egzekucji na ul. Modlińskiej 2.
Uwagi:
* Uwaga! Według informacji zawartych w książce Macieja Kledzika „Smak głodu” Adolf Pursa ps. „Grajdołek„ w Powstaniu Warszawskim nie brał udziału. Odcięty 1 sierpnia na Pradze został wywieziony na roboty przymusowe do Rzeszy. Natomiast sam Adolf Pursa w arkuszu ewidencyjnym / deklaracji dla ZBoWiD podaje, że podczas Powstania walczył w 144 plutonie 3. kompanii IV Zgrupowania ”Gurt" - 3. Rejon Śródmieście i był ranny - zasypany gruzem, leczony w szpitalu. Daty nie był w stanie podać. (kopia deklaracji - MPW-teczka)
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, MPW-teczka, Arch.środ.-Gurt, kopia deklaracji dla ZBoWiD, nekrolog w prasie data emisji 20.02.2008,
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter