Aleksander Jerzy Banasiewicz

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1920-07-05
Data śmierci:
1944-08-05
Funkcja:
sanitariusz
Imiona rodziców:
Kazimierz - Antonina
Nauka w okresie okupacji:
Był studentem tajnego wydziału medycyny Uniwersytetu Warszawskiego. Praktyki odbywał w Szpitalu Wolskim przy ul. Płockiej 26, gdzie oficjalnie był zatrudniony jako pomoc medyczna.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, Plac Opolski 2
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - III Obwód "Waligóra" (Wola) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - sanitariat - Szpital Wolski. Na terenie szpitala przebywał od 31.07.1944 r.
Dzielnica:
Wola
Okoliczności śmierci:
Zamordowany przez Niemców w grupie lekarzy, sanitariuszy i chorych po opanowaniu Szpitala Wolskiego, egzekucję przeprowadzono na ul. Górczewskiej przy wiadukcie kolejowym. W jednej trójce z nim, prowadzonej na rozstrzelanie, był student medycyny Jan Napiórkowski, który jako jedyny uciekł tuż przed egzekucją. Ostrzeliwany przez SS-manów zdołał ukryć się w zaroślach pobliskich pól i doczekać nocy. Po wojnie złożył relację z egzekucji.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter