Aleksander Stefan Głowacki

Pseudonim:
"Mirkowski"
Data urodzenia:
1917-08-08
Data śmierci:
1976-05-26
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik broni pancernej
Imiona rodziców:
Michał - ...
Służba wojskowa do 1939 r.:
W czerwcu 1937 r. ukończył Korpus Kadetów Nr 2 w Rawiczu. Od jesieni tego roku elew Szkoły Podchorążych Broni Pancernej w Modlinie.
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu walczył w jednostce pancernej, jego przydział nie jest znany.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - Obszar Warszawski - Dywizjon Motorowy
Oddział:
Armia Krajowa - Obszar Warszawski - Dywizjon Motorowy. 7 sierpnia przeszedł ze Starego Miasta na Wolę, gdzie dołączył do plutonu pancernego "Wacek" batalionu "Zośka" w zgrupowaniu "Radosław". Początkowo uczestniczył w szkoleniu załóg dwóch zdobytych czołgów typu "Pantera". Po utracie wozów pancernych i opuszczeniu Woli nadal pozostał w plutonie "Wacek", w którego składzie - jako jeden z nielicznych - przeszedł jego cały szlak bojowy.
Szlak bojowy:
Stare Miasto - Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów - kanały - Śródmieście Południe.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X B Sandbostel
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu wyjechał do Włoch, gdzie odnalazł swego ojca, Michała, który służył w armii gen. Andersa. Wyemigrował do USA, gdzie pracował zarobkowo i działał społecznie w harcerstwie.
Miejsce śmierci:
USA. Zgodnie z ostatnią wolą pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, obok Kwater Wojennych Batalionu "Zośka".
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter