Pseudonim:
"Olek"
Data urodzenia:
1904-03-28
Data śmierci:
1944-08-15
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kołaki
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ” - przydział nieznany.
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Miejsce (okoliczności) śmierci:
ul. Freta
Miejsce pochówku:
Pochowany tymczasowo na ul. Freta 10. Po zakończeniu działań wojennych ekshumowany z Freta do mogiły na terenie Ogrodu Krasińskich. Po ekshumacji wtórnej przeniesiony z Ogrodu Krasińskich na Cmentarz Wojskowy na Powązkach.
Uwagi:
Według zapisów listy ekshumacyjnej w zbiorach Archiwum Państwowego m. st. Warszawy Aleksander Ołdakowski poległ 15 sierpnia 1944 roku. Pochowany został na ul. Freta 10. Według innej wersji został zamordowany 2 września 1944 roku w grupie personelu i rannych w Centralnym Szpitalu Chirurgicznym nr 1 przy ul. Długiej 7 (Pałac Raczyńskich), po zajęciu Starego Miasta przez oddziały niemieckie.
Publikacje:
Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej - Żołnierze podziemnych formacji niepodległościowych
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych z ruin Warszawy

Archiwum Państwowe m. st. Warszawy - listy ekshumowanych z ruin Warszawy

Nasz newsletter