Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1922-07-02
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Opole Lubelskie
Imiona rodziców:
Emanuel - Róża z domu Verba
Działalność w latach 1939-1944:
Po utworzeniu getta w Opolu Lubelskim przebywał w nim wraz z rodziną. Wiosną 1943 r. uciekł z obozu koło Józefowa nad Wisłą, do którego został wzięty wraz z kilkudziesięcioma innymi chłopcami z getta w Opolu Lubelskim do pracy przy budowie tamy. Z obozu uciekł dzięki pomocy kolegi szkolnego Tadeusza Żabickiego, Z dokumentami otrzymanymi od siostry Tadeusza, Ireny Żabickiej dotarł do Warszawy, gdzie podjął pracę w zakładzie fotograficznym "Foto Tempo" przy ul. Marszałkowskiej 139, którego właścicielem był Apolinary Niemirowski.
Nazwisko konspiracyjne:
Jan Soboń (dzięki pomocy Ireny Żabickiej Aleksander otrzymał metrykę zmarłego na chorobę płuc Jana Sobonia)
Adres przed Powstaniem:
Warszawa ul. Chłodna 27
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Leśnik" - kompania miotaczy płomieni - pluton "Jura" (Franciszek Byskiniewicz), następnie zgrupowanie "Radosław"- oddział osłony sztabu.
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
W tym samym oddziale walczył jego brat Zygmunt (Zarbuwel) Werba - pod przybranym nazwiskiem Michał Rechnio.
Losy po Powstaniu:
Z przyczółka czerniakowskiego przedostał się na Saską Kępę. Wcielony do 1. Armii Ludowego Wojska Polskiego, w szeregach której przebył szlak bojowy od Warszawy do Berlina.
Źródło:
Wspomnienia Aleksandra Werby pt. „Nazywaliśmy go naszym wybawcą" w: ”Kurier Wolski„ nr 53, 54, 55, 56 z 2010 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Aleksander Werba ( na fotografii po prawej) z bratem Zygmuntem (z lewej) przed wybuchem wojny - 1935 rok.  Fot. archiwum Aleksandra Werby / "Kurier Wolski" - 2010 rok.

Aleksander Werba ( na fotografii po prawej) z bratem Zygmuntem (z lewej) przed wybuchem wojny - 1935 rok. Fot. archiwum Aleksandra Werby / "Kurier Wolski" - 2010 rok.

Fot. archiwum Aleksandra Werby / "Kurier Wolski" - 2010 rok

Fot. archiwum Aleksandra Werby / "Kurier Wolski" - 2010 rok

Nasz newsletter