Data urodzenia:
1923-11-25
Miejsce urodzenia:
Kawęczyn
Imiona rodziców:
Roman - Krystyna z domu Ryx
Wykształcenie i praca do 1944. r.:
Maturę zdała w okresie okupacji niemieckiej na tajnych kompletach Gimnazjum i Liceum im. C. Plater-Zyberkówny w 1941 r. W latach 1941-1943 uczyła się prywatnie języków, jednocześnie pracowała w gospodarstwie ogrodniczo-nasiennym swoich rodziców w Ołtarzewie. Wiosną 1944 r. podjęła studia polonistyczne na tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1941 roku, VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 7 Rejon "Jaworzyn" (Ożarów)
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - łączniczka pomiędzy dowództwem w 7 Rejon "Jaworzyn" (Ożarów), a dowództwem AK w Kampinosie.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Jej siostra Izabella Olędzka (po wojnie Izabella Olędzka- Graffstein) wstąpiła do Sekcji Młodzieżowej Narodowej Organizacji Wojskowej. Przeszła przeszkolenie wojskowe i konspiracyjny kurs sanitarny. Była przygotowana, żeby pójść do Powstania Warszawskiego. Kiedy odwołano wymarsz dziewcząt do Puszczy Kampinoskiej, pracowała jako najmłodsza z sanitariuszek w szpitalu zorganizowanym na terenie huty szkła w Ożarowie. Aresztowana wraz z ojcem i siostrą trafiła do obozu przejściowego w Pruszkowie, skąd udało im się uciec, dzięki pomocy blokowego (Polaka) oraz obozowych sanitariuszek.
Losy po wojnie:
Poetka, eseistka oraz tłumaczka literatury francuskiej. W 1945 r. kontynuowała studia najpierw na Uniwersytecie Jagiellońskim, następnie na Uniwersytecie Warszawskimi, gdzie w roku 1949 uzyskała magisterium. Podczas studiów należała do Sodalicji Mariańskiej. Pracowała jako redaktorka w Polskim Radio oraz w Państwowym Instytucie Wydawniczym. Od 1949 r. należała do Sekcji Tłumaczy Polskiego PEN Clubu. W 1957 r. została członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Przez wiele lat była blisko związana z naszym środowiskiem, od pierwszych numerów publikowała w „Więzi” swoje wiersze i szkice, dla Biblioteki „Więzi” przełożyła fragmenty „Wielkich przyjaźni” Raïssy Maritain oraz „Ducha czasu” Edgara Morina. Jako poetka debiutowała w 1947 roku na łamach dwutygodnika "Warszawa". Była długoletnią redaktorką Państwowego Instytutu Wydawniczego. W latach 1965–1970 przebywała we Francji. Była też redaktorką miesięcznika "Literatura na Świecie".
Nazwisko po mężu:
Frybes, właśc. Aleksandra Olędzka-Frybesowa: wyszła za mąż za Stanisława Frybesa, organizatora i dyrektora Polonicum na UW i Ośrodka Kultury Polskiej na Sorbonie, historyka literatury i prasy lwowskiej XIX wieku.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, Baza Ewidencyjna uczestników Powstania Warszawskiego, wymieniana w Archiwum Historii Mówionej przez p. Lecha Sedlaczka ps. Hak,
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Jej ojciec Roman Olędzki (1889-1970) w swoim gospodarstwie w Ołtarzewie pod Warszawą prowadził firmę hodowli roślin. W roku 1912 wstąpił do Stronnictwa Demokratyczno-Narodowego. W okresie międzywojennym nadal związany z ruchem narodowym, należał do utworzonej przez Romana Dmowskiego tajnej organizacji «Straż» (1928–34); przyjaźnił się z Dmowskim, występował ostro przeciw polityce Piłsudskiego, co spowodowało zdemolowanie domu w Ołtarzewie przez bojówki sanacyjne. W okresie okupacji niemieckiej należał do Armii Krajowej, a jego dom, mimo częstych rewizji, był schronieniem dla zagrożonych oraz składem broni. Jego syn Andrzej (brat Aleksandry i Izabelli) w roku 1940 zginął w Oświęcimiu. W okresie powojennym Roman Olędzki gospodarował w swojej resztówce w Ołtarzewie. Był autorem licznych artykułów w „Przeglądzie Ogrodniczym” oraz książek o tematyce ogrodniczej.
Literatura:
Walka mieszkańców Ożarowa z okupantem, praca zbiorowa pod redakcją Lecha Sedlaczka ps. Hak