Pseudonim:
"Wolski"
Data urodzenia:
1925-04-03
Data śmierci:
1944-09-27
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 146 Miejsce: 61
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Alfred - Alojza
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Krochmalna 73
Oddział :
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta" - batalion "Bałtyk" - kompania B-1
Szlak bojowy:
Mokotów
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Ulica Dworkowa - egzekucja. Alfred Theuer znalazł się w grupie Powstańców, którzy po wielogodzinnym błąkaniu się w labiryncie kanałów omyłkowo wyszli włazem w pobliżu komendy żandarmerii przy ulicy Dworkowej i zostali zamordowani przez Niemców 27 września 1944 roku. Większość ofiar stanowili żołnierze kompanii B1, B3 oraz kompanii łączności z pułku „Baszta”. Przyczyna śmierci podana przez PCK: rana postrzałowa głowy z lewej strony.
Miejsce pochówku:
Ekshumowany 11 kwietnia 1945 roku z ulicy Dworkowej do mogiły zbiorowej nr VII w Parku Dreszera na Mokotowie. Po ekshumacji wtórnej pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera A-26, rząd 1, grób 2. W zapisach PCK także notatka o ekshumacji 29 kwietnia 1946 roku na Cmentarz Powstańców na Woli.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Jego młodszy brat Kazimierz ps. Czarny poległ w kanałach w tych samych okolicznościach ewakuacji kanałami do Śródmieścia
Uwagi :
W zapisach PCK obaj bracia mają podane rozbieżne imiona rodziców, w jednym z zapisów jest błąd. Poszukująca Kazimierza ciotka Ludmiła Kondziałkowa podała, że był on synem Alfreda i Alojzy. Tymczasem poszukująca drugiego z braci narzeczona, Barbara Zglińska-Szabela podała odwrotnie, że jego rodzicami byli Alojzy i Alfreda. W rzeczywistości imię matki to Alojza. Spotykane także inne błędne wersje nazwiska: "Theur" oraz "Theurer"
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Polski Czerwony Krzyż - kartoteka

Nasz newsletter