Pseudonim:
"Sosenka"
Data urodzenia:
1928-07-19
Data śmierci:
2005-01-03
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Zegrze
Imiona rodziców:
Bolesław - Natalia z domu Karłowicz
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo). W konspiracji od grudnia 1942 roku - Szare Szeregi - żeńska drużyna "Las" - Legionowo - zastęp "Sosny" (Bronisława Romanowska) Przeszła szkolenie z zakresu pierwszej pomocy.
Wykształcenie:
Uczennica Gimnazjum i Liceum przy Szkole Handlowej w Legionowie (1942-1944)
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego zgłosiła się wraz z koleżankami ( m. in. druhną Bronisławą Romanowską) do legionowskiego szpitala ( Szpital Gminny w Legionowie, ul. Mickiewicza 23), gdzie pod kierunkiem doktora Sztirmera wykonywały polecenia związane z opieką przy chorych i rannych. Dziewczęta pełniły dyżury przez kilka dni sierpnia 1944 r. - m.in. opiekowały się śmiertelnie rannym przy Szosie Warszawskiej Zbyszkiem Zakrzewskim ps. "Arab" Ok. 10 sierpnia oddziały niemieckiej ponownie wkroczyły do Legionowa co oznaczało koniec działalności drużyny Szarych Szeregów, do której należała Alicja Bednarek.
Losy po wojnie:
W 1945 roku powróciła do Warszawy. W 1948 roku zdała maturę. Od 1949 roku pracowała w Metaleksporcie jako referentka w Dziale Przemysłu. W 1950 roku wyszła za mąż. Pracowała także jako instruktor w Zw. Spółdzielni Pracy. W 1971 ukończyła studia ekonomiczne. Od lat 90-tych była członkiem koła ŚZŻAK Warszawa-Żoliborz i oddziału Stowarzyszenia Szarych Szeregów w Legionowie.
Odznaczenia i awanse:
Awansowana po wojnie do stopnia porucznika WP. Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Zasługi dla ZHP, Medalem za Warszawę 1939-1945, Odznaką Akcji Burza i Weterana Walk o Niepodległość.
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Północny (Wólka Węglowa)
Informacje dodatkowe:
Podczas Powstania przebywała na terenie Legionowa.
Nazwisko po mężu:
Michniewicz
Publikacje:
Bronisława Romanowska - Mazur "Czas próby". Muz. Hist. w Legionowie.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Alicja Bednarek-Michniewicz "Sosenka"

Alicja Bednarek-Michniewicz "Sosenka"

Nasz newsletter