Powrót do biogramów

Alicja
Duchińska

Pseudonim
"Inka"
Data urodzenia
1925-10-06
Data śmierci
1992-09-01
Stopień
łączniczka
Stopień
podporucznik
Miejsce urodzenia
Warszawa
Imiona rodziców
Antoni - Maria z domu Pomianowska
Oddział
Sztab Główny Armii Ludowej.
Szlak bojowy
Stare Miasto - kanały - Śródmieście Północ - Śródmieście Południe - Górny Czerniaków - 13/14.09.1944 przeprawa przez Wisłę - Saska Kępa.
Losy po wojnie
Po wojnie powróciła do Warszawy. Była dziennikarką "Walki Młodych", następnie "Głosu Ludu", organu KC PPR, a od 1948 (roku powstania gazety) do 1979 - dziennikarką "Trybuny Ludu" - organu KC PZPR. Specjalizowała się w tematyce ekonomicznej, w sprawach gospodarczych, zwłaszcza w handlu zagranicznym. Jej pierwszym mężem był funkcjonariusz szefostwa transportu LWP Paweł Solski, z którym miała dwójkę dzieci. W latach 50. została żoną ówczesnego wicepremiera Piotra Jaroszewicza, który od 23 grudnia 1970 do 18 lutego 1980 był premierem; z tego małżeństwa miała syna Jana.
Nazwisko po mężu
Alicja Solska-Jaroszewicz
Odznaczenia
Order Krzyża Grunwaldu, Warszawski Krzyż Powstańczy, Order Sztandaru Pracy II Klasy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Przypisy
Miejsce (okoliczności) śmierci
Zamordowana wraz z mężem Piotrem, w swoim domu w podwarszawskim Aninie przy ulicy Zorzy 19, w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992. Okoliczności śmierci nigdy nie zostały wyjaśnione. 10 września została pochowana z mężem, w grobie rodzinnym Jaroszewiczów, na warszawskich Powązkach.
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram