Pseudonim:
"Barbara"
Data urodzenia:
1925-04-26
Data śmierci:
2012-01-05
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
strzelec
Numer legitymacji AK:
120230
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Stanisław - Leokadia z domu Biedrzycka
Udział w konspiracji 1939-1944:
Służyła w Szarych Szeregach w Hufcu "Wola", uczestniczka akcji Organizacji Małego Sabotażu "Wawer". Kolporterka prasy podziemnej, uczestniczka akcji "N".
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Estońska 8 m.10
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - Oddział VI BiP (Biuro Informacji i Propagandy) - Tajne Wojskowe Zakłady Wydawnicze (TWZW)
Odniesione rany:
Ranna w głowę i lewą nogę.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka
Numer jeniecki:
299680
Odznaczenia:
Srebrny Krzyż Zasługi, Medal za Warszawę 1939-1945, Medal Zwycięstwa i Wolności, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Partyzancki, Krzyż Armii Krajowej. Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski i inne odznaczenia honorowe.
Losy po wojnie:
Powróciła do Warszawy. Studiowała na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, gdzie uzyskała dyplom i tytuł inżyniera architekta i mgr nauk technicznych. Pracowała w Wojewódzkim Biurze Projektów, awansując na kierownika zespołu w Pracowni Architektoniczno-Budowlanej. W Biurze Studiów i Projektów Radia i Telewizji była starszym projektantem i kierownikiem zespołu. Po przejściu na emeryturę pełniła funkcję Prezesa w Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Kole nr 1 "Saska Kępa"-Praga Południe.
Nazwisko po wojnie :
Alicja Pawłowska-Żbikowska
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, data śmierci: www.nekrologi-baza.pl/zmarly/538725, MPW-kontakt: p. Dorota Żbikowska
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter