Pseudonim:
"Rajmunda"
Data urodzenia:
1912-10-05
Data śmierci:
1989-07-20
Funkcja:
łączniczka
Stopień:
plutonowy
Numer legitymacji AK:
7638 / 1148
Miejsce urodzenia:
Sejny
Imiona rodziców:
Stefan - Aleksandra
Wykształcenie:
Absolwentka Gimnazjum im. Zana w Pruszkowie, po uzyskaniu matury studiowała w Instytucie Studiów Handlowych i Orientalistycznych w Warszawie.
Praca zawodowa do 1944 r.:
Od 1938 r. pracowała, jako sekretarka w Państwowych Zakładach Tele- i Radiotechnicznych w Warszawie (potem Fernmeldetechnische Staatswerke FSW), aż do wybuchu Powstania.
Pseudonimy:
"Rajmunda", "Alina"
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - BIP (Biuro Informacji i Propagandy), następnie w batalionie "Iwo" - kompania saperów.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ - Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu VI C Oberlangen (obóz wyzwolony 12.04.1945 przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka). W niewoli prowadziła "Gazetę Obozową" w Oberlangen w porozumieniu z Cecylią Rozwadowską.
Numer jeniecki:
224105
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu służyła w sztabie 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka. 26.06.1945 zawarła związek małżeński ze Zbigniewem Kamieńskim. Po demobilizacji 24.04.1946 powróciła z mężem do kraju. Pracowała w różnych instytucjach państwowych, a od 1962 w Bibliotece Narodowej w Katalogach Prasy Zagranicznej. Kurator i Opiekun Społeczny
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter