Alina Aleksandra Wyzińska

Pseudonim:
"Rafał"
Data urodzenia:
1924-07-21
Data śmierci:
1944-09-02
Funkcja:
sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 189 Miejsce: 67
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Ciechanów
Imiona rodziców:
Wacław - Helena z domu Olszewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - V zgrupowanie "Siekiera" - 1. kompania
Adres zamieszkania przed Powstaniem :
Warszawa, ul. Belwederska 46 m. 11
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - Podobwód Śródmieście-Południe "Sławbor" - odcinek wschodni "Bogumił" - batalion "Miłosz" - 2. kompania - pluton dyspozycyjny
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Poległa 2 września 1944 na pl. Trzech Krzyży 1 podczas bombardowania gmachu Gimnazjum im. Królowej Jadwigi - zginęła pod gruzami.
Miejsce pochówku :
Po wojnie, w sierpniu 1946 roku ekshumowana i pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera A 27, rząd 14, grób 26.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. PCK - kartoteka. Fot. wykonana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, udostępniła p. Magdalena Ciok.
Uwagi :
W zapisach PCK adnotacja: "przybyła do Warszawy z Radomia. Depozyt: karta rozpoznawcza (Kennkarta), potwierdzenie zameldowania, przepustka powstańcza, list, fotografia, orzełek, puderniczka, szminka, puder. [...] Umundurowanie: mundur niemiecki, opaska na rękawie. W zapisach kartoteki ogólnej PCK informacja od ojca, Wacława Wyzińskiego, z 1946 roku podająca okoliczności i miejsce śmierci córki, prośba o poszukiwanie. W zapisach kartoteki poszukiwań PCK także notatka z 1948 r. - ślad poszukiwań przez Międzynarodowy Czerwony Krzyż, jako rzekomo wywiezionej do Niemiec w czasie Powstania Warszawskiego po 4 września 1944.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Alina Aleksandra Wyzińska ps. "Rafał". Fot. wykonana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, udostępniła p. Magdalena Ciok.

Alina Aleksandra Wyzińska ps. "Rafał". Fot. wykonana na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, udostępniła p. Magdalena Ciok.

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

PCK - kartoteka

Nasz newsletter