Andrzej Aleksander Cretti

Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1923-06-26
Data śmierci:
2017-11-06
Funkcja:
-
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców :
Stanisław - Helena z domu Bobrowska
Wykształcenie do 1944 roku:
W czasie wojny w ramach tajnego nauczania UW studiował medycynę (1942-1944)
Udział w konspiracji 1939 -1944:
W konspiracji od 1942 roku w ZWZ- AK na terenie Milanówka
Oddział :
Uczestnik Powstania Warszawskiego - brak bliższych informacji na temat przydziału
Losy po wojnie:
Po wojnie kontynuował studia medyczne na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom w 1949 roku). W latach 1945 -1946 pracował w Warszawie w Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, a po studiach w Klinice Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Gdańsku. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Tablica upamiętniająca lekarzy Powstania Warszawskiego odsłonięta uroczyście 9 grudnia 2022 r.  przy wejściu do dawnej siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 11. Tablica zawiera nazwiska 31 osób pełniących służbę medyczną w czasie Powstania Warszawskiego, które po wojnie jako lekarze były związane zawodowo ze Szczecinem. Inicjatorką powstania tablicy pamiątkowej była Pani Amelia Korycka z d. Draber ps. Mela. Fot. dzięki uprzejmości Dyr. Michała Włochala z Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Tablica upamiętniająca lekarzy Powstania Warszawskiego odsłonięta uroczyście 9 grudnia 2022 r. przy wejściu do dawnej siedziby Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 11. Tablica zawiera nazwiska 31 osób pełniących służbę medyczną w czasie Powstania Warszawskiego, które po wojnie jako lekarze były związane zawodowo ze Szczecinem. Inicjatorką powstania tablicy pamiątkowej była Pani Amelia Korycka z d. Draber ps. Mela. Fot. dzięki uprzejmości Dyr. Michała Włochala z Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie.

Nasz newsletter