Pseudonim:
"Kot"
Data urodzenia:
1928-12-13
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
saper
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Ludwik - Frances z domu Lawton
Oddział:
Armia Krajowa - batalion "Kiliński" - 8. kompania (włączona 3.08.1944 - dawny Kedyw "Kolegium C") - pluton saperów
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Odniesione rany:
Ranny w nocy 12/13.08.1944 r. podczas naprawy barykady-przekopu w Al. Sikorskiego (Al. Jerozolimskie) - ciężka rana lewego uda.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Gross Lübars (podobóz Stalagu XI A Altengrabow).
Numer jeniecki:
47172
Odznaczenia:
Warszawski Krzyż Powstańczy (1982), Krzyż Armii Krajowej (16.10.1979), Medal Zwycięstwa i Wolności (1983), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1984), Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1976), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1969), Srebrny Krzyż Zasługi.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Syn Amerykanki Frances Lawton i Ludwika Ehrlicha, znanego i cenionego prawnika, absolwenta Halle, Oksfordu, wykładowcy Berekeley i Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Podczas wojny Ludwik Ehrlich pod pseudonimem "Farley" (w nawiązaniu do nazwiska katolickiego arcybiskupa Nowego Jorku) zaangażowany był w pracę Biura Informacji i Propagandy AK. Żona Frances jako amerykanka przez rok przetrzymywana była przez władze niemieckie w krakowskim więzieniu na Montelupich. Ich córka, a siostra Andrzeja Krystyna zatrzymuje się w Warszawie u koleżanki Marysi Jezierskiej (sanit. Maria Jezierska-Rzewuska ps. "Bogdańska" - przyp.) Zatrzymana w Warszawie podczas łapanki na placu Napoleona, wpada w ręce Niemców i trafia na Majdanek, gdzie przebywa przez 3 miesiące. Na szczęście ojcu Marysi Jezierskiej udaje się wykupić Krystynę z Majdanka. Siostra Andrzeja powraca więc do Warszawy i rozpoczyna naukę u sióstr urszulanek. W czasie Powstania Warszawskiego razem z piątką dziewczyn od urszulanek zostaje sanitariuszką w komendzie AK przy placu Teatralnym.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter