Andrzej Władysław Hryniewicz

Pseudonim:
"Jędruś"
Data urodzenia:
1930-01-23
Data śmierci:
1944-08-28
Funkcja:
łącznik
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 134 Miejsce: 20
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Wilno
Imiona rodziców:
Władysław - Janina z domu Janiewicz
Pseudonimy:
"Tarzan", "Jędruś", "Andrzej"
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Północ" - odcinek taktyczny "Kuba" - "Sosna" - I batalion szturmowy KB "Nałęcz" - 1. kompania
Szlak bojowy:
Stare Miasto
Rodzeństwo walczące w Powstaniu:
Jego młodszy brat Bohdan również był żołnierzem I batalionu KB "Nałęcz".
Okoliczności śmierci:
Stanisław Podlewski - "Przemarsz przez piekło" (Warszawa, PAX 1971) str. 296: "Reduta Nałęcza odcięta. Od kilku dni 1 batalion szturmowy Korpusu Bezpieczeństwa pod dowództwem kpt. "Nałęcza" (Stefan Kaniewski) broni barykady Leszno-Przejazd i budynku centrali telefonicznej PAST-y róg Przejazd i Tłomackie - nazywanej "redutą Nałęcza". Nieprzyjaciel trzyma budynek pod nieustannym ogniem. Od strony Leszna i ruin getta następują natarcia piechoty wspieranej czołgami. Z ruin synagogi prze silny ogień broni maszynowej i granatników. Reduta zostaje odcięta od reszty Starówki. Przez dwa dni nie udaje się nawiązać łączności z dowództwem. Sytuacja staje się tragiczna: brak amunicji i granatów, nie ma wody i żywności (...) Łącznicy ciągle ponawiają próby nawiązania łączności z dowództwem odcinka. Nie zważając na ogień czternastoletni łącznik "Andrzej" (Andrzej Hryniewicz) wyczołguje się z reduty. W połowie drogi seria z karabinu maszynowego odcięła mu obie nogi. Dzieje się to na oczach chłopców. Nie mogą mu przyjść z pomocą. Nim zdążono się zorientować, wybiega bez rozkazu dwunastoletni łącznik "Bohdan" (Bohdan Hryniewicz). Dopada leżącego brata. Stwierdziwszy, że już nie żyje, wyjmuje z jego ręki meldunek, czołga się dalej w ruiny i dociera szczęśliwie do dowództwa odcinka. Chce powracać do reduty, lecz mjr "Sosna" wydaje rozkaz, by pozostał, nie narażał się na śmierć. Tymczasem załoga reduty jest przeświadczona, że łącznik "Bohdan" gdzieś po drodze zginął. Wobec tego kpt. "Nałęcz" wysyła teraz z meldunkiem starszego wiekiem powstańca".
Miejsce pochówku:
Warszawa, Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Kwatera A 25, rząd 12, grób 1. W tym samym miejscu pochowani są rodzice Andrzeja (Władysław Hryniewicz i Janina Koronkiewicz, I-voto Hryniewicz) oraz upamiętniony symbolicznie Antoni Hryniewicz, który zginął KL Flossenbürg
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Wiosna 1943. Na dole od lewej: Andrzej Hryniewicz "Tarzan"  z bratem Bohdanem Hryniewicz "Bohdan", za nimi stoją:  z lewej  Zygmunt Rymszewicz "NN" (poległ 1.08.1944), po prawej  Wiktor Rymszewicz "Kot" (poległ 5.09.1944). Fot. Bohdan Hryniewicz, archiwum rodzinne.

Wiosna 1943. Na dole od lewej: Andrzej Hryniewicz "Tarzan" z bratem Bohdanem Hryniewicz "Bohdan", za nimi stoją: z lewej Zygmunt Rymszewicz "NN" (poległ 1.08.1944), po prawej Wiktor Rymszewicz "Kot" (poległ 5.09.1944). Fot. Bohdan Hryniewicz, archiwum rodzinne.

Matka chłopców,  Janina Rymszewiczowa i Wiktor Rymszewicz, lato 1943 r. Fot. Bohdan Hryniewicz, archiwum rodzinne.

Matka chłopców, Janina Rymszewiczowa i Wiktor Rymszewicz, lato 1943 r. Fot. Bohdan Hryniewicz, archiwum rodzinne.

Fot. archiwum rodzinne Bohdana Hryniewicza

Fot. archiwum rodzinne Bohdana Hryniewicza

Fot. archiwum rodzinne Bohdana Hryniewicza

Fot. archiwum rodzinne Bohdana Hryniewicza

Nasz newsletter