Pseudonim:
"Żar", "2084"
Data urodzenia:
1922-04-11
Data śmierci:
1944-09-02
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 118 Miejsce: 36
Stopień:
kapral podchorąży
Numer legitymacji AK:
1280
Miejsce urodzenia:
Kutno
Imiona rodziców:
Tomasz - Janina z domu Szulczewska
Adres zamieszkania przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Leszno 81
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowa Organizacja Wojskowa (NOW) - Armia Krajowa (AK) - batalion "Gustaw" - kompania "Genowefa"
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Harnaś" - kompania "Genowefa"
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - Śródmieście Północ (ul. Łucka ok. 15.08.1944) - Stare Miasto
Miejsce śmierci:
Poległ 2 września 1944 roku w ogrodzie Pałacu Raczyńskich.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
W Powstaniu brał udział jego ojciec Tomasz Klepa "Siwy" (działacz Stronnictwa Narodowego), wuj Adam Klepa oraz brat cioteczny (ze strony ojca) Leszek Żukowski ps. Antek.
Informacje dodatkowe:
Przed wojną należał do harcerstwa i wraz z rodzicami i dwiema siostrami mieszkał na ul. Narbutta. Student medycyny. Podczas okupacji rodzina zamieszkiwała na ul. Leszno 81. Tomasz Klepa był wówczas kierownikiem RGO – Leszno 81
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, archiwum rodzinne. MPW-zbiory: P/8512/16: fragment pamiętnika z okresu Powstania Warszawskiego pisanego przez Andrzeja Klepę. Fragment dotyczy 15 i 16.08.1944 (łącznie 3 strony). Wiersz na ostatniej stronie został najprawdopodobniej zapisany przez siostrę Andrzeja Klepy. Pamiętnik był przechowywany w rodzinie, która przekazała go potem ofiarodawcy, prof. Leszkowi Żukowskiemu. Przekaz do zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego za pośrednictwem Działu Kombatanta MPW, 2016 r.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter