Pseudonim:
'Marek"
Data urodzenia:
1929-06-30
Data śmierci:
1992-01-26
Funkcja:
łącznik
Stopień:
Strzelec
Miejsce urodzenia:
Brzostowica Wielka
Imiona rodziców:
Stanisław - Maria z domu Puzyna
Oddział:
Obszar Warszawski Armii Krajowej - odział łączności mjr. "Jakuba" (Samuel Ostik-Kostrowicki)
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Opuścił Warszawę 2.10.1944 r. - na rozkaz d-cy oddziału wyszedł z ludnością cywilną.
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Losy po wojnie:
W latach 1966 - 1983 pracował jako dyrektor Stołecznego Biura Wystaw Artystycznych. Zwolniony z pracy w czasie stanu wojennego po sugestii ambasady Związku Radzickiego przez wystawę malarstwa na szkle malarza Jana Fudali. Przez krótki czas wykładał w Szkole Filmowej w Łodzi, doktoryzował się w filmach animowanych.
Informacje dodatkowe:
Podczas Powstania był łącznikiem w stopniu szeregowego, pełnił służbę w lokalu kontaktowym oddziału przy ul. Moniuszki 7, vis a vis "Adrii". Do jego obowiązków należało m. in. przyjmowanie meldunków i informacji napływających z terenów walk, przedkładanie ich do wglądu i oceny dowódcy oddziału, który meldunki sytuacyjne i inne meldunki ważne przekazywał osobiście dowódcy Obszaru, gen. Albinowi Skroczyńskiemu ps. "Łaszcz". Kossakowski niejednokrotnie towarzyszył oficerom Oddziału w ich akcjach rozpoznawczych przenosząc dowódcy Oddziału "gorące" meldunki sytuacyjne z terenu walk. (m.in. w dniach 5 i 6 września przenosił meldunki od ppor. Tadeusza Kelusa ps. "Czaplicki", "Konstanty", "K-4" z terenu walk na Powiśle Północne). Brał również udział w odbiorze zrzutów. Po przeniesieniu kwatery Oddziału na ul. Hożą był w stałej łączności z obozem jeńców w kinie "Hollywood" celem ich wykorzystywania do transportu żywności, głównie z browaru Haberbusch & Schiele przy ul. Grzybowskiej. Sam niejednokrotnie brał udział w tych transportach, jak również "organizował" Oddziałowi żywność na własną rękę. Wykonywał też wiele czynności typu kwatermistrzowskiego.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz w Milanówku
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Andrzej Kossakowski ps. "Marek" (1929-1993). Na zdjęciu w roku 1945. Fot. archiwum rodzinne.

Andrzej Kossakowski ps. "Marek" (1929-1993). Na zdjęciu w roku 1945. Fot. archiwum rodzinne.

Rewers zdjęcia z 1945 r. Fot. archiwum rodzinne.

Rewers zdjęcia z 1945 r. Fot. archiwum rodzinne.

Archiwum rodzinne.

Archiwum rodzinne.

Relacja Tadeusza Kelusa ps. "Konstanty" dotycząca udziału w Powstaniu  Andrzeja Kossakowskiego ps. "Marek" AR MPW

Relacja Tadeusza Kelusa ps. "Konstanty" dotycząca udziału w Powstaniu Andrzeja Kossakowskiego ps. "Marek" AR MPW

Nasz newsletter