Pseudonim:
"Sidol"
Data urodzenia:
1929-08-31
Data śmierci:
2021-03-06
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Antoni - Jadwiga z domu Pęksa
Wykształcenie do 1944 r. :
Uczeń Prywatnej Koedukacyjnej Szkoły Powszechnej „Rodziny Wojskowej” w Warszawie przy ul. Czarnieckiego 49.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Kozietuskiego 2A m.5
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa II" - pluton osłony sztabu 227, wystawiony przez "Bojowe Szkoły" Szarych Szeregów ("Szczury Kanałowe")
Szlak bojowy:
Żoliborz
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu XI A Altengrabow
Numer jeniecki:
45607
Losy po wojnie:
Po wojnie powrócił do kraju i został uczniem liceum jedwabniczego w Milanówku. Po skończeniu liceum dostał nakaz pracy w przemyśle włókienniczym w Łodzi. W 1977 r. rozpoczął pracę naukową jako jeden ze współtwórców Wydziału Organizacji i Zarządzania ówczesnej Filii Politechniki Łódzkiej w Bielsku-Białej (obecnie Wydział Zarządzania i Transportu). Wychował wielu absolwentów tej uczelni. Zapamiętany został jako człowiek obdarzony niezwykłym poczuciem humoru, życzliwy współpracownikom. Był także wieloletnim członkiem i działaczem Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz członkiem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji.
Miejsce pochówku:
Bielsko - Biała, cmentarz komunalny w Kamienicy.
Informacje dodatkowe - losy rodziny:
Był wnukiem Łukasza Pęksy i synem kpt. Antoniego Kowalskiego, zawodowego oficera WP, kapitana lekarza dentysty, który zrobił specjalizację z chirurgii szczękowej u profesora Meissnera 7 września 1939 r. Komendant Szpitala Ujazdowskiego wysłał kpt. Kowalskiego z pociągiem sanitarnym wiozącym rannych oficerów i podchorążych, który miał drogą przez Zaleszczyki na Podolu dowieźć żołnierzy do Rumunii i Francji. Niestety przez Zaleszczykami 17 września pociąg został zatrzymany, weszli Rosjanie. Kpt. Kowalski został osadzony w obozach: w Kozielsku - Starobielsku - Katyniu. Zginął zamordowany przez NKWD.
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Informacje Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Fot. materiały prasowe

Fot. materiały prasowe

Nasz newsletter