Andrzej Włodzimierz Miller

Pseudonim:
"Pantera"
Data urodzenia:
1930-11-19
Data śmierci:
2004-03-17
Funkcja:
łącznik - listonosz
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Edmund - Kazimiera z domu Trzaska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń szkoły powszechnej przy ul. Dobrej na Powiślu.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Dobra 57 m. 75
Harcerstwo - udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od kwietnia 1943 roku w drużynie hm. Zbigniewa Kamińskiego. Zajęcia odbywały się w ognisku w gmachu księży Salezjanów przy ul. Lipowej 14. Zaprzysiężony w lipcu 1943 roku w ośrodku szkoleniowym w Świdrze k. Warszawy
Oddział:
Szare Szeregi Harcerska Poczta Polowa - następnie Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar". 3 sierpnia zgłosił się do służby w Harcerskiej Poczcie Polowej nr. 4 "Powiśle" w budynku konserwatorium przy Okólnik 1, której komendantem był Zbigniew Juliusz Brydak ps. "Krasnoludek". Andrzej Miller wcielony został do zastępu "Bajbus" dowodzonego przez Lecha Brydaka ps. "Bajbus". Do zadań Andrzeja należały m.in.: przenoszenie meldunków z Powiśla do Śródmieścia, kolportaż prasy powstańczej, roznoszenie listów, rozkazów i rozporządzeń.
Szlak bojowy:
Powiśle
Losy po Powstaniu:
Wysiedlony z Warszawy 4 września 1944 r. Dotarł do majątku w Zaborowie w powiecie sochaczewskim, gdzie przebywał do 17 stycznia 1945 r. W tym czasie pracował w charakterze opiekuna psów.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz w Rembertowie
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW. Archiwum rodzinne - informacje przesłane przez p. Wojciecha Jasińskiego, wnuka Powstańca. MPW-ankieta. Fotografia portretowa ze zbiorów rodzinnych.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Andrzej Miller ps. "Pantera". Fot. z archiwum rodzinnego Wojciecha Jasińskiego

Andrzej Miller ps. "Pantera". Fot. z archiwum rodzinnego Wojciecha Jasińskiego

Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego autorstwa Tadeusza Bukowskiego, na którym to w latach 80.-tych XX w. pan  Andrzej Miller miał rozpoznać  siebie i swego  kolegę z Harcerskiej Poczty Polowej.  Uwaga! Identyfikacja nie została potwierdzona przez zespół Muzeum Powstania Warszawskiego. Powszechnie uważa się, że na zdjęciu są harcerze Waldemar Taperek ps. Żbik (1930-1996) - wyższy chłopiec widoczny po prawej z lornetką oraz  Mirosław Pietrzak. Według innej  przyjętej wersji są to bracia Wiesław i Jan Jeleniewiczowie <i> "Żbik" i "Ryś" z Harcerskiej Poczty Polowej, kolporterzy prasy powstańczej na ulicy Tamka w sierpniu 1944</i> (z uwagi na wiek obu braci, szlak bojowy Jana oraz fakt przebywania Wiesława w obozach koncentracyjnych MPW odrzuca ten opis, podawany m. in. przez Lesława M. Bartelskiego czy też Jerzego Kasprzaka "Albatrosa"). Do bycia jednym z chłopców na zdjęciu przyznaje się także pan Wiesław Jakub Ciesielski ps. Kruczek, ur. w 1933 roku, do Powstania zamieszkujący na Powiślu przy ul. Solec (w ewidencji Powstańców - bazie MPW nie występuje).  Listonosze znajdują się na ul. Tamka przy wylocie ul. Cichej. W tle po prawej widoczny dom Tamka 32, po lewej narożnik kamienicy Tamka 34.  Fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - kolekcja Tadeusza Bukowskiego, MPW-IN/11935.  Skan  z archiwum rodzinnego z informacją, że fotografia może przedstawiać p. Andrzeja Millera przesłał na kontakt p.  Wojciech  Jasiński, wnuk A. Millera.  Identyfikacja obecnie niepotwierdzona.

Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego autorstwa Tadeusza Bukowskiego, na którym to w latach 80.-tych XX w. pan Andrzej Miller miał rozpoznać siebie i swego kolegę z Harcerskiej Poczty Polowej. Uwaga! Identyfikacja nie została potwierdzona przez zespół Muzeum Powstania Warszawskiego. Powszechnie uważa się, że na zdjęciu są harcerze Waldemar Taperek ps. Żbik (1930-1996) - wyższy chłopiec widoczny po prawej z lornetką oraz Mirosław Pietrzak. Według innej przyjętej wersji są to bracia Wiesław i Jan Jeleniewiczowie "Żbik" i "Ryś" z Harcerskiej Poczty Polowej, kolporterzy prasy powstańczej na ulicy Tamka w sierpniu 1944 (z uwagi na wiek obu braci, szlak bojowy Jana oraz fakt przebywania Wiesława w obozach koncentracyjnych MPW odrzuca ten opis, podawany m. in. przez Lesława M. Bartelskiego czy też Jerzego Kasprzaka "Albatrosa"). Do bycia jednym z chłopców na zdjęciu przyznaje się także pan Wiesław Jakub Ciesielski ps. Kruczek, ur. w 1933 roku, do Powstania zamieszkujący na Powiślu przy ul. Solec (w ewidencji Powstańców - bazie MPW nie występuje). Listonosze znajdują się na ul. Tamka przy wylocie ul. Cichej. W tle po prawej widoczny dom Tamka 32, po lewej narożnik kamienicy Tamka 34. Fotografia ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego - kolekcja Tadeusza Bukowskiego, MPW-IN/11935. Skan z archiwum rodzinnego z informacją, że fotografia może przedstawiać p. Andrzeja Millera przesłał na kontakt p. Wojciech Jasiński, wnuk A. Millera. Identyfikacja obecnie niepotwierdzona.

Nasz newsletter