Andrzej Włodzimierz Miller

Pseudonim:
"Pantera"
Data urodzenia:
1930-11-19
Data śmierci:
2004-03-17
Funkcja:
łącznik - listonosz
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Edmund - Kazimiera z domu Trzaska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczeń szkoły powszechnej przy ul. Dobrej na Powiślu.
Adres przed Powstaniem:
Warszawa, ul. Dobra 57 m. 75
Harcerstwo - udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od kwietnia 1943 roku w drużynie hm. Zbigniewa Kamińskiego. Zajęcia odbywały się w ognisku w gmachu księży Salezjanów przy ul. Lipowej 14. Zaprzysiężony w lipcu 1943 roku w ośrodku szkoleniowym w Świdrze k. Warszawy
Oddział:
Szare Szeregi Harcerska Poczta Polowa - następnie Armia Krajowa - Grupa Bojowa "Krybar". 3 sierpnia zgłosił się do służby w Harcerskiej Poczcie Polowej nr. 4 "Powiśle" w budynku konserwatorium przy Okólnik 1, której komendantem był Zbigniew Juliusz Brydak ps. "Krasnoludek". Andrzej Miller wcielony został do zastępu "Bajbus" dowodzonego przez Lecha Brydaka ps. "Bajbus". Do zadań Andrzeja należały m.in.: przenoszenie meldunków z Powiśla do Śródmieścia, kolportaż prasy powstańczej, roznoszenie listów, rozkazów i rozporządzeń.
Szlak bojowy:
Powiśle
Losy po Powstaniu:
Wysiedlony z Warszawy 4 września 1944 r. Dotarł do majątku w Zaborowie w powiecie sochaczewskim, gdzie przebywał do 17 stycznia 1945 r. W tym czasie pracował w charakterze opiekuna psów.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Cmentarz w Rembertowie
Źródła:
Archiwum rodzinne, MPW-ankieta
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Andrzej Miller ps. "Pantera". Fot. z archiwum rodzinnego Wojciecha Jasińskiego

Andrzej Miller ps. "Pantera". Fot. z archiwum rodzinnego Wojciecha Jasińskiego

Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego autorstwa Tadeusza Bukowskiego, na którym to w latach 80.-tych XX w. Andrzej Miller rozpoznał prawdopodobnie  siebie oraz swojego kolegę z Harcerskiej Poczty Polowej. Fotografia udostępniona z archiwum rodzinnego przez Wojciecha Jasińskiego. Rozpoznanie osób na zdjęciu aktualnie niepotwierdzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Fotografia z okresu Powstania Warszawskiego autorstwa Tadeusza Bukowskiego, na którym to w latach 80.-tych XX w. Andrzej Miller rozpoznał prawdopodobnie siebie oraz swojego kolegę z Harcerskiej Poczty Polowej. Fotografia udostępniona z archiwum rodzinnego przez Wojciecha Jasińskiego. Rozpoznanie osób na zdjęciu aktualnie niepotwierdzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego.

Nasz newsletter