Pseudonim:
"Mateusz"
Data urodzenia:
1921-10-16
Data śmierci:
1961-09-20
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Kraków
Imiona rodziców:
Ludwik - Antonina z domu Frysz
Wykształcenie do 1939 r.:
W czerwcu 1939 r. ukończył gimnazjum w Krakowie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W czasie okupacji przeniósł się do Warszawy. Musiał ukrywać się z racji swego żydowskiego pochodzenia. W stolicy pracował jako technik w firmie budowlanej. W konspiracji związany z Oddziałami Wojskowymi Powstańczego Pogotowia Socjalistów. Przydział w lipcu 1944 r. - II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa" - IV Batalion OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego - 2. kompania im. Komuny Paryskiej - pluton 219/I.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żyrafa" - IV Batalion OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego - 2. kompania im. Komuny Paryskiej - pluton 219/I.
Szlak bojowy:
Żoliborz.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Potem jako robotnik pracował w Monopolu Tytoniowym w Mogile pod Krakowem i przy kolejce linowej na Kasprowy Wierch (był dozorcą kolejki i mieszkał w schronisku).
Losy po wojnie:
W 1945 r. powrócił do Warszawy. Podjął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej (przerwane chorobą), następnie studiował prawo na Uniwersytecie Warszawskim, wreszcie wstąpił do Szkoły Filmowej w Łodzi. Od 1946 r. członek Polskiej Partii Socjalistycznej i Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej. W czasie studiów był działaczem ZNMS na uczelni, a potem w latach 1948-1952 członkiem PZPR. W 1952 r. został usunięty z organizacji za "zachowanie niegodne członka partii". W latach 1950-1955 pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych, początkowo jako operator Polskiej Kroniki Filmowej, potem jako reżyser filmów dokumentalnych. W latach 1957-1961 wykładowca w łódzkiej Szkole Filmowej. Wyreżyserował filmy fabularne: "Błękitny krzyż" (1955), "Człowiek na torze" (1956), "Eroica" (1957), "Zezowate szczęście" (1959), "Pasażerka" - tragiczna śmierć przerwała pracę nad tym filmem, który został ukończony przez Witolda Lesiewicza w 1963 r. Od 1965 łódzka PWSFTviT przyznaje nagrodę jego imienia dla Najlepszego Debiutanta Roku.
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Prowadząc samochód Fiat 500 został ciężko ranny w wypadku samochodowym we wsi Kompina pod Łowiczem. Zmarł cztery godziny po przewiezieniu do Szpitala Powiatowego w Łowiczu. Pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie, kwatera 4A-5-2.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter