Pseudonim:
"Błysk"
Data urodzenia:
1926-05-29
Data śmierci:
2016-12-13
Funkcja:
-
Stopień:
starszy ułan
Miejsce urodzenia:
Wolnica
Imiona rodziców:
Michał - Helena
Wykształcenie do 1944 r.:
W latach 1942-44 roku przebywał w czasie szkolnych zajęć w Warszawie w bursie Rady Głównej Opiekuńczej na ulicy Widok i uczestniczył w tajnych kompletach nauczania. Do Powstania ukończył pierwszą klasę licealną.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Armia Krajowa - 1. Dywizjon 7. Pułku Ułanów Lubelskich "Jeleń” - 3. szwadron - pluton 1110. - dowódca podpor. „Korycki”. Do Armii Krajowej wstąpił w październiku 1943 roku. Został zwerbowany przez starszego przyjaciela Wojciecha Kostaneckiego.
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - brak informacji na temat przydziału
Szlak bojowy:
Kampinos - Jaktorów.
Losy po wojnie:
Po wojnie ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, a potem swoją karierę naukową związał z Uniwersytetem Warszawskim. W 1968 r. po wypadkach marcowych Murzynowski był przewodniczącym komisji dyscyplinarnej, pozwolił wówczas obrońcom studentów na nieskrępowane prowadzenie obrony i nie zezwolił na utajnianie rozpraw dyscyplinarnych. Uchodził za jednego z najwybitniejszym specjalistów w dziedzinie procedury karnej. Był autorem co najmniej kilkudziesięciu prac naukowych na ten temat. Za najważniejsze uznaje się te o zasadach stosowania aresztu tymczasowego, ułaskawienia oraz mediacji. Pracował nad wielką reformą prawa karnego z 1997 r., która zmieniała regulacje pochodzące z 1969 r. Po przełomie 1989 r. wszedł w skład Sądu Najwyższego (powoływanego od nowa z gremiów prawniczych o wysokim autorytecie) i w latach 1990-96 kierował Izbą Karną SN. Profesor wydziału prawa Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert pierwszej w polskim Sejmie komisji śledczej. Zmarł w grudniu 2016 r.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Informacja o śmierci - gazetaprawna.pl
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter