Pseudonim:
"Łazik"
Data urodzenia:
1924-08-06
Data śmierci:
2013-11-07
Funkcja:
-
Stopień:
kapral
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Leopold - Helena z domu Donhoffer
Wykształcenie do 1944 r. :
Do wybuchu wojny Andrzej był uczniem Państwowego Liceum i Gimnazjum Męskiego im. Adama Mickiewicza w Grodnie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi. Ukończył tajną podchorążówkę w ramach szkoleń Kedywu.
Oddział:
II Obwód "Żywiciel" (Żoliborz) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żaglowiec" - pluton łączności
Szlak bojowy:
Żoliborz
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawkim:
Był synem majora WP Leopolda Juliana Niżyńskiego (1892-1945). Jego młodsza, 16-letnia siostra Krystyna ps. "Krysia Zakurzona" była sanitariuszką. Została zamordowana przez Niemców pod koniec września 1944 r. w rejonie kościoła św. Wojciecha na Woli.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
46287
Losy po wojnie:
Pozostał na Zachodzie. Studiował i uzyskał tytuł inżyniera. Wyjechał do USA i tam podjął pracę. Wieloletni dyrektor zespołu młodzieżowego "Krakusy". Założył rodzinę (miał żonę Danutę i troje dzieci). Mieszkał i zmarł w Los Angeles.
Miejsce śmierci :
Los Angeles, USA
Informacje dodatkowe:
W styczniu 1945 roku Leopold Niżyński, ojciec Andrzeja i Krystyny, został aresztowany przez NKWD i zaginął bez wieści. Helena Niżyńska i jej syn Andrzej byli fundatorami dwóch tablic w kościele św. Stanisława na Żoliborzu, poświęconych Leopoldowi i Krystynie Niżyńskim oraz płyty na rodzinnym grobowcu na Starych Powązkach w Warszawie. W tym grobowcu spoczywa też, zmarła 20 września 1991 roku, Helena Niżyńska.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter