Pseudonim:
"Kord"
Data urodzenia:
1923-08-15
Data śmierci:
2003-05-04
Funkcja:
-
Stopień:
podporucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Kazimierz - Maria
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1942 r. ukończył Liceum Chemiczno-Ceramiczne w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1940 r. początkowo w KOP (Komenda Obrońców Polski) następnie w Armii Krajowej - VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - 2. kompania. Następnie w 7 Rejonie "Jaworzyn" (Ożarów) - zastępca dowódcy ODB (Oddział Dywersji Bojowej).
Oddział:
Armia Krajowa - Grupa "Kampinos" - od września 1944 r. w kompanii "Zemsta II". Po wyjściu z Kampinosu w oddziale AK "Czcibora".
Szlak bojowy:
Żoliborz - Kampinos - Brzozówka - Jaktorów - Góry Świętokrzyskie
Odznaczenia:
Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość.
Losy po Powstaniu:
Po Powstaniu działał w Piotrkowie Trybunalskim w organizacji NIE oraz Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość (WiN).
Losy po wojnie:
Wyjechał na Ziemie Zachodnie, gdzie pracował w administracji. W latach 1946-1950 studiował na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego, w 1957 r. uzyskał dyplom inżyniera na Wydziale Ceramicznym Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W latach 1960-1972 prowadził Biuro Projektów i Studiów Przemysłu Ceramiki Budowlanej w Poznaniu. Autor licznych opracowań i publikacji naukowych. Doktor nauk technicznych, wykładowca AGH w Krakowie.
Miejsce pochówku:
Pochowany na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim - kw. 230, rz. 1, gr. 27/28.
Źródła:
ŚZŻAK
Informacje dodatkowe:
Od 1940 roku zaangażowany w działalność niepodległościową w organizacji "Komenda Obrońców Polski". Po akcji scaleniowej znalazł się w Armii Krajowej. W 1943 roku ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty, zorganizowaną przez I Rejon "Marianowo -Brzozów". Dom państwa Paszkowskich był w okresie okupacji miejscem, w którym odbywały się kursy tajnej podchorążówki i w którym znajdowały schronienie osoby ukrywające się przed Niemcami. Ze względów bezpieczeństwa Andrzej Paszkowski został przeniesiony do 7 Rejonu "Jelsk" w VII Obwodzie "Obroża", gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy Oddziału Dywersji Bojowej. W Powstaniu Warszawskim uczestniczył w bardzo ciężkich walkach podczas natarcia na Dworzec Gdański oraz w walkach w Sowiej Woli i pod Jaktorowem. Następnie w grupie por. Mieczysława Smereka ps. "Czcibor" przeszedł w rejon Gór Świętokrzyskich. Podczas działań wojennych był ranny i kontuzjowany. Do rodziny Andrzeja Paszkowskiego należał majątek - legionowska Kozłówka. Andrzej Paszkowski otrzymał w 1999 roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Legionowa. Przez ostatnie lata swego życia pracował intensywnie nad sporządzeniem wykazu uczestników walk Powstania Warszawskiego w I Rejonie. Do ostatnich dni aktualizował dane zamieszczone w wykazie zawierającym blisko tysiąc nazwisk. Udzielał się społecznie w Światowym Związku Żołnierzy Armii Krajowej, pełniąc funkcję wiceprezesa Koła nr l w Legionowie oraz prowadząc jego sekcję historyczną.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Andrzej Paszkowski "Kord" (1923-2003) Fot. AR MPW

Andrzej Paszkowski "Kord" (1923-2003) Fot. AR MPW

Nasz newsletter