Andrzej Bronisław Pląskowski

Pseudonim:
"Andrzej II"
Data urodzenia:
1927-02-18
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
starszy strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Katarzyna
Pseudonimy:
"Orłowski", "Andrzej II"
Udział w konspiracji 1939-1944:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - oddział osłony Komendy Obwodu OS-V (dawny "DB-19")
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Okolska 3a m. 1
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - oddział osłony Komendy Obwodu OS-V (dawny "DB-19") - następnie kompania "Krawiec"
Szlak bojowy:
Mokotów
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu X-B Sandbostel, następnie w Hamburgu (Groß Borstel) oraz w Schwesing koło Husum.
Numer jeniecki:
220684
Losy po wojnie:
Powrócił do Warszawy. Po zdaniu egzaminu maturalnego rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej. Był jednym z pionierów tomografii procesowej, współautorem pierwszego artykułu na temat elektrycznej tomografii pojemnościowej. Jest autorem wielu patentów, artykułów naukowych i książek i inicjatorem Międzynarodowych Sympozjów Tomografii Procesowej w Polsce.
Odznaczenia :
Krzyż Walecznych, Warszawski Krzyż Powstańczy, Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Partyzancki, Medal za Warszawę 1939–1945, Odznaka Grunwaldzka Dyplom "Żołnierzowi Demokracji za walkę z najeźdźcą niemieckim o Polskę, wolność i lud."
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Andrzej Pląskowski „Andrzej II”.  Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Andrzej Pląskowski „Andrzej II”. Zdjęcie z serii portretów Powstańców Warszawskich wykonanych w ramach projektu "1944/70/2014" realizowanego przez grupę WWPHOTO dla uczczenia 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego, 22.07-04.08 2013.

Nasz newsletter