Andrzej Wojciech Wyczański

Pseudonim:
"Wojtek"
Data urodzenia:
1924-04-13
Data śmierci:
2008-03-22
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jerzy Heliodor Wyczański - Ludwika Maria Bobrownicka-Libchen
Wykształcenie do 1944 r.:
Po zdaniu matury na tajnych kompletach Gimnazjum im. Stefana Batorego w czerwcu 1942 r., rozpoczął studia w sekcji historycznej tajnego Uniwersytetu Warszawskiego.
Oddział:
V Obwód (Mokotów) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 5. Rejon - batalion "Oaza"
Szlak bojowy:
Sadyba - Czerniaków
Losy po Powstaniu:
Wyjechał z miasta z rannymi do szpitala w Milanówku. Po upadku powstania kontynuował studia na tajnym Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracę magisterską,przygotowaną pod kierunkiem prof. Romana Grodeckiego, obronił latem 1946 r.
Losy po wojnie:
We wrześniu 1946 r. Andrzej Wyczański opuścił Kraków i powrócił do Warszawy, gdzie podjął pracę w uruchamianym Instytucie Historycznym UW. W latach 1948-1949 jako asystent przebywał na 10-miesięcznym stypendium we Francji, co pozwoliło mu zebrać materiały do pracy doktorskiej przygotowywanej pod kierunkiem prof. Tadeusza Manteuffla,a którą obronił w 1949 r. i wydał drukiem w 1954 r. Jako bezpartyjny był stopniowo odsuwany od dydaktyki akademickiej w IH UW,dlatego też przyjął propozycję prof. Manteuffla zmiany miejsca pracy i od lutego 1953 r. przeszedł do nowo powołanego Instytutu Historii PAN. Jednocześnie był współorganizatorem Biblioteki Narodowej w Warszawie, w której w latach 1949-1959 zbudował i kierował z dużym sukcesem Stacją Mikrofilmową. Historyk. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 1971 roku. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, a w latach 1993-1996 Wiceprezes i Sekretarz Naukowy PAN. Doctor honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Matka : Ludwika Maria Wyczańska ps. "Nika." Po wojnie ożenił się z Krystyną Sroczyńską ps."Zofia Kanalarka" (1946); II żona: Irena Krauze ps. "Ika" - łączniczka w 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka" (1964); III : Marta Spaczyńska-Wyczańska z d. Borman ps. "Komar" (1988)
Miejsce śmierci:
Warszawa
Miejsce pochówku:
Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, kw. 85, rząd VI, miejsce 19 - grób rodziny Wyczańskich
Informacje dodatkowe:
O godzinie "W" zupełnie przypadkowo znalazł się na Sadybie, wobec czego włączył się w miejscowy WSOP ( 6. bądź 8. kompania) - dane: relacja Andrzeja Wyczańskiego dla Archiwum Historii Mówionej MPW.
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Andrzej Wojciech Wyczański (1924-2008) Fot. Archiwum Historii Mówionej / MPW

Andrzej Wojciech Wyczański (1924-2008) Fot. Archiwum Historii Mówionej / MPW

Mogiła Andrzeja Wyczańskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Fot. wikipedia

Mogiła Andrzeja Wyczańskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Fot. wikipedia

Nasz newsletter