Pseudonim:
"Andrzej"
Data urodzenia:
1923-03-22
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
plutonowy podchorąży
Miejsce urodzenia:
Lwów
Imiona rodziców:
Jan - Maria z domu Jaczewska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Narodowe Siły Zbrojne - Okręg I A Warszawa-Miasto. Oprócz działalności w konspiracji wojskowej, w latach okupacji niemieckiej studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Tajnego Uniwersytetu Warszawskiego, działającym pod przykrywką założonej i prowadzonej przez jego ojca "Prywatnej Szkoły Zawodowej Dr. J. Zaorskiego dla Pomocniczego Personelu Sanitarnego w Warszawie". 4.10.1943 r. wraz z ojcem został aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu na Pawiaku. Zwolnieni 2.12.1943 r. - dzięki staraniom matki i wielu osób.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Warecka 9
Oddział:
Armia Krajowa - I Obwód "Radwan" (Śródmieście) - zgrupowanie "Chrobry II" - I batalion "Lecha Żelaznego" - 1. kompania "Warszawianka” - IV pluton
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ
Rodzina walcząca w Powstaniu Warszawskim:
Jego ojciec Jan był naczelnym chirurgiem w Szpitalu Powstańczym Nr 1 w gmachu PKO przy ul. Jasnej róg Świętokrzyskiej.
Losy po Powstaniu:
Wyszedł z Warszawy z ludnością cywilną. Od stycznia 1945 roku był członkiem związku "Organizacja Polska". Od czerwca do 26 września tego samego roku był członkiem sekcji akademickiej OP.
Aresztowanie i proces:
Aresztowany i sądzony razem z 12 innymi podchorążymi NSZ przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie otrzymuje 1 czerwca 1946 roku wyrok 3 lat więzienia i pozbawienia praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na okres 2 lat (na mocy art. 1 i 12 Dekretu o ochronie Państwa).
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter