Data urodzenia:
1923-06-26
Miejsce urodzenia:
Krasnystaw
Imiona rodziców:
Piotr - Ludwika
Udział w wojnie obronnej 1939 r.:
We wrześniu (do grudnia 1939 r.) była sanitariuszką w szpitalu polowym w Zamościu
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od jesieni 1943 roku - Komenda Główna Armii Krajowej - V Oddział (Łączności) - batalion radiotelegraficzny „Iskry” - kompania „Orbis”. Przeszła szkolenie z zakresu łączności i radiokomunikacji. W oddziale V pełniła funkcję łączniczki między dowódcą kompanii kpt. Aleksandrem Jedlińskim „Frankiem" w Warszawie, a dowódcami plutonów i szefami poszczególnych radiostacji rozmieszczonych w rejonie Warki, Grójca i Piaseczna.
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - V Oddział (Łączności) - batalion radiotelegraficzny „Iskry” - kompania „Orbis” - oddelegowana do Kampinosu jako szyfrantka i łączniczka bazy radiowej „Orbis".
Szlak bojowy:
Kampinos. Współpracowała przy przerzucie sprzętu i ludzi w rejonie Ożarowa, Milanówka i Legionowa. Swoją działalność w konspiracji zakończyła w grudniu 1944 r.
Losy po wojnie:
Absolwentka Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu warszawskiego. Dr nauk humanistycznych. Historyk sztuki, varsavianista. Od kwietnia 1946 do października 1947 roku była asystentem w Instytucie Historii Sztuki i Kultury w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Pracownik Muzeum Narodowego, Komisji Badań Dawnej Warszawy oraz IHKM Polskiej Akademii Nauk.
Odznaczenia:
Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Partyzanckim oraz
Odznaką Pamiątkową Akcji Burza.
Nazwisko po wojnie:
Berdecka Szonert I voto Dobrzeniecka
Miejsce pochówku:
Cmentarz parafialny w Wilanowie
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, nekrolog w prasie, data emisji 11.10.2016