Pseudonim:
"Inka"
Data urodzenia:
1926-05-05
Data śmierci:
1944-09-23
Funkcja:
łączniczka - sanitariuszka
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 129 Miejsce: 39
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Jan - Irena z domu Borkowska
Udział w konspiracji 1939-1944:
Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - Brygada Dywersyjna "Broda 53" - batalion "Zośka" - 1. kompania "Maciek" - IV pluton
Oddział:
Armia Krajowa - zgrupowanie "Radosław" - pułk "Broda 53" - batalion "Zośka" - 1. kompania "Maciek” - IV pluton; po rozwiązaniu kompanii przeszła do 2. kompanii "Rudy".
Szlak bojowy:
Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych
Miejsce śmierci:
Poległa na ul. Solec.
Informacje dodatkowe:
Po wycofaniu się oddziału na ul. Zagórną została z rannymi w piwnicy domu przy ul. Okrąg 2. Zastrzelona lub powieszona po zajęciu budynku przez oddziały bojowe SS H. Reinefartha. Po wojnie upamiętniona na tablicy w kwaterze wojennej Batalionu „Zośka” na Powązkach Wojskowych.
Źródła:
*
Publikacje:
Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945 : poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej / oprac. Hanna Michalska;PIW 1988, str. 287
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter