Pseudonim:
"Maria"
Data urodzenia:
1921-03-25
Data śmierci:
2020-12-30
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
majątek Rykaczewo - powiat Ciechanów.
Imiona rodziców:
Higin Antoni - Zofia z domu Lenc
Wykształcenie:
Przed wojną uczęszczała do Gimnazjum im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie
Praca w latach okupacji:
W grudniu 1940 roku przedostała się przez "zieloną granicę" do Warszawy, gdzie zamieszkała na ul. Madalińskiego 80. Na swoje utrzymanie zarabiała handlem, miała budkę na Wielopolu za Żelazną Bramą. Handlowała dodatkami krawieckimi, kontynuowała naukę na tajnych kompletach w gimnazjum, gdzie nawiązała kontakty konspiracyjne.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od jesieni 1943 roku - żołnierz pułku Komendy Głównej Armii Krajowej "Baszta".
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Madalińskiego 80.
Miejsce koncentracji przed godziną "W":
Warszawa ul. Różana
Oddział:
Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta". Jej dowódcami byli por. Ryszard Osęk-Nowicki ps. "Miron" (oficer informacyjny pułku) oraz ppor. Janusz Cywiński ps. "Puchała".
Szlak bojowy:
Mokotów - kanały - Śródmieście Południe
Odniesione rany:
7 września 1944 r. na ul. Szustra została ciężko ranna odłamkami w potylicę, umieszczona w Szpitalu Elżbietanek. Ranna z Mokotowa do Śródmieścia przeszła kanałami. Osłabioną wydobyto ją na ul. Wilczej. Operację usunięcia odłamków przeprowadzono w szpitalu powstańczym przy ul. Lwowskiej.
Losy po Powstaniu:
Po kapitulacji Powstania przebywała w Pruszkowie (Dulag 121), następnie w Stalagu XI A Gross Lübars (podobóz Stalagu XI A Altengrabow) koło Magdeburga, następnie w Stalagu VI C Oberlangen (obóz wyzwolony 12.04.1945 r. przez kombinowany patrol 3. szwadronu 10. Pułku Strzelców Konnych 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka).
Numer jeniecki:
47131
Losy po wojnie:
Po wojnie osiedliła się w Anglii. Przez 9 miesięcy dochodziła do zdrowia w angielskich szpitalach, z których ostatni był w Edynburgu. W 1946 roku Anna Olszewska poślubiła Feliksa Przylipiaka. Osiedlili się w Manchesterze. Wychowali trzech synów.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, War Medal 1939-1945 (brytyjski)
Miejsce śmierci:
Manchester, Wielka Brytania
Źródła:
Muzeum Powstania Warszawskiego, baza uczestników PW, ASC par. Ciechanów nr aktu ur. 195/1921 Rykaczewo, E. Lewandowski, Ciechanowianie. Szkice biograficzne, Cz II, Ciechanów 2002, s.145-151. Informację o śmierci na kontakt zgłosiła p. Emma Przylipiak
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter