Pseudonim:
-
Data urodzenia:
1929-03-15
Data śmierci:
1983-08-11
Funkcja:
łączniczka i sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Tomasz - Maria z domu Podgórska
Wykształcenie i działalność harcerska:
Uczennica szkoły powszechnej przy ul. Drewnianej w Warszawie. W czasie wojny uczęszczała do gimnazjum Haliny Gepnerówny nr 3, działającego pod szyldem Zawodowej Szkoły Kapeluszniczej. Przed wojną w zuchach, w czasie okupacji harcerka 11 Warszawskiej Żeńskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego, działającej od 1915 r. przy pensji Haliny Gepnerówny, przekształconej później w Gimnazjum i Liceum im. Haliny Gepnerówny przy ul. Moniuszki 8.
Udział w konspiracji 1939-1944:
Szare Szeregi. Uczestniczka akcji małego sabotażu. Od 1944 roku pełniła funkcję zastępowej. W 1942 r. część starszych dziewcząt z 11 WŻDH (w tym Anna Piskorska) wraz z drużynową Anną Turczynowicz przeszła do służb łączności, tworząc pluton łączności WSK (Wojskowa Służba Kobiet)
Adres przed Powstaniem:
ul. Nowy Zjazd 3 m. 5
Dzielnica:
Sadyba - w domu jej dziadków - Przemysława i Anny Podgórskich przy Powsińskiej 24 mieściła się siedziba sztabu dowództwa Sadyby (por. Czesław Szczubełek, dowódca 5. Rejonu „Oaza” V Obwodu "Mokotów") oraz punkt sanitarny.
Losy po wojnie:
Po Powstaniu kontynuowała naukę w gimnazjum w Konstancinie. W 1945 r. przeniosła się z matką i siostrą do Zabrza, gdzie uczyła się w gimnazjum i liceum im. Janiny Gruszczyńskiej, w klasie o profilu matematyczno-przyrodniczym. W 1948 r. wróciła z matką i siostrą do Warszawy i zamieszkała w domu jej dziadków – w "Willi Podgórskich" przy ul. Powsińskiej 104, wraz z siostrą, matką i babką - Anną Podgórską. Po maturze zdanej w 1948 r. dostała się na Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, a po roku przeniosła się na chemię. Ukończyła Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego w 1954 r., uzyskując tytuł magistra i rozpoczęła pracę jako asystentka w katedrze chemii organicznej na Wydziale Farmaceutycznym Akademii Medycznej w Warszawie. Na Uniwersytecie Warszawskim obroniła doktorat z chemii organicznej w 1964 r. W latach 1976-1981 była współpracowniczką KOR i KSS „KOR”. W sierpniu 1980 r. udostępniła swoje mieszkanie oraz telefon na organizację punktu kontaktowego „Solidarności”. W latach 1980-1981 była członkinią redakcji „Biuletynu Informacyjnego NSZZ «Solidarność» w IBJ”. W stanie wojennym organizowała zbiórki pieniędzy i darów dla Prymasowskiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Od 1955 r. do śmierci mieszkała na Osiedlu „Przyjaźń” w Warszawie.
Powojenna działalność harcerska:
W 1945 roku została drużynową założonej przez siebie swojej pierwszej drużyny w Konstancinie, 11 WŻDH „Młody las”, nawiązującej do tradycji dawnej 11 WŻDH. Po wyjeździe do Zabrza została drużynową drużyny im. „Zawiszy Czarnego” Słonecznych Rycerzy nr 6 w Zabrzu. Pracowała jako instruktor ZHP w Komendzie Hufca Zabrze. Wraz z Jadwigą Wardasówną prowadziła świetlicę dla sierot wojennych i ubogich dzieci. Również z nią wystawiała w teatrze w Zabrzu sztuki dla dzieci: "Szewc Dratewka", "Sklep z lalkami" i "Sklep z zabawkami". Ukończyła kurs podharcmistrzowski w 1947 r. Była oboźną obozu na Krzeptówkach w Zakopanem
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Zmarła tragicznie w 1983 roku.
Miejsce pochówku:
Pochowana wraz z matką i siostrą na Starych Powązkach w kwaterze 18-1-1.
Informacje dodatkowe:
Córka dwojga harcmistrzów, Tomasza Piskorskiego (1898-1940), prawnika, działacza ZHP, zamordowanego w kwietniu 1940 w Charkowie i Marii Piskorskiej z d. Podgórskiej (1906-1980) działaczki w Wydziale Zuchów Komendy Warszawskiej, redaktorki pisma harcerskiego „Skrzydła”, w latach 1936-1939 nauczycielki chemii i fizyki w Gimnazjum i Liceum Żeńskim Haliny Gepnerówny w Warszawie, a w czasie okupacji zaangażowanej w tajne szkolnictwo. Jej siostrą była rzeźbiarka Katarzyna Piskorska (1937 - 2010) autorka m. in. nagrobka Krystyny Krahelskiej na Cmentarzu na Służewie, projektu Medalu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz projektów ołtarzy katyńskich na Boże Ciało przygotowywanych w parafii Karola Boromeusza na Powązkach.
Nazwisko po mężu:
Chlebowska - w czerwcu 1951 r. wyszła za mąż za Cezarego Chlebowskiego, dziennikarza, historyka, autora książki „Wachlarz, monografia wydzielonej organizacji dywersyjnej Armii Krajowej: wrzesień 1941 – marzec 1943”. (W związku małżeńskim z Cezarym Chlebowskim pozostała do 1966 r.)
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Anna Piskorska. Na zdjęciu w roku 1947. Fot. archiwum prywatne

Anna Piskorska. Na zdjęciu w roku 1947. Fot. archiwum prywatne

Grób Anny Piskorskiej-Chlebowskiej, gdzie leżą również jej matka i siostra (zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10.04.2010 r.) Jest to również symboliczny grób ojca Anny i Katarzyny, zamordowanego w Charkowie. Fot. <i>Wikipedia</i>

Grób Anny Piskorskiej-Chlebowskiej, gdzie leżą również jej matka i siostra (zginęła w katastrofie lotniczej w Smoleńsku 10.04.2010 r.) Jest to również symboliczny grób ojca Anny i Katarzyny, zamordowanego w Charkowie. Fot. Wikipedia

Nasz newsletter