Pseudonim:
"Grodzka"
Data urodzenia:
1927-07-05
Data śmierci:
-
Funkcja:
sanitariuszka
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Zbigniew - Stanisława z domu Wędrowska
Wykształcenie do 1944 r.:
Uczennica warszawskiej Prywatnej Szkoły Żeńskiej im. Cecylii Plater-Zyberkówny
Adres zamieszkania przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Mokotowska 49 m. 10
Oddział:
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - VII zgrupowanie "Ruczaj" - Szpital Polowy ul. Piusa XI 24
Dzielnica:
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu:
Wyszła z Warszawy z ludnością cywilną.
Rodzeństwo biorące udział w Powstaniu Warszawskim:
Starszy brat Anny - Andrzej Przedpełski “Wrona” (1925-1944) był absolwentem Gimnazjum im. Wojciecha Górskiego, studentem SGGW i członkiem Korporacji Akademickiej ”Arkonia". Walczył w zgrupowaniu "Ruczaj". Poległ 11 września 1944 r. śmiertelnie ranny na barykadzie u wylotu ulicy Piusa XI (Pięknej) na Aleje Ujazdowskie.
Losy po wojnie:
Absolwentka anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Tłumaczka literatury amerykańskiej i angielskiej, najbardziej znana z przekładów powieści Jane Austen. Oprócz przekładów jest także autorką biografii rodzeństwa Brontë zatytułowanej "Na plebanii w Haworth: dzieje rodziny Brontë" (1990) i książki poświęconej Jane Austen – "Jane Austen i jej racjonalne romanse" (2014). Po wojnie pracowała w redakcji angielskiej Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Zaangażowała się w działanie polskiego oddziału PEN Clubu, była członkinią jego zarządu, a w latach 1991–1995 wiceprezesem. Kierowała klubem tłumaczy przy Związku Literatów Polskich.. W latach 80-tych działała na rzecz internowanych i więźniów politycznych w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom, m.in. od 1983 zajmowała się odwiedzinami osób uwięzionych w zakładach karnych. Po 1989 stała w polskim Pen Clubie na czele Komitetu do spraw Pisarzy Uwięzionych, walcząc o uwolnienie m. in wietnamskiego intelektualisty Đoàn Viết Hoạta. W 1973 otrzymała nagrodę Polskiego PEN Clubu za przekłady literatury obcej. W 2018 została wyróżniona tytułem honorowego obywatela m.st. Warszawy
Odznaczenia :
Została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim (1997) oraz Krzyżem Komandorskim (2012) Orderu Odrodzenia Polski.
Nazwisko po wojnie:
Anna Przedpełska - Trzeciakowska - wyszła za mąż za Witolda Trzeciakowskiego “Tur” (1926-2004), uczestnika Powstania Warszawskiego (żołnierza batalionu NOW-AK "Gustaw", 4. kompanii "Harcerskiej"), ekonomistę, eksperta Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”, uczestnika obrad Okrągłego Stołu, senatora I kadencji, członka Rady Ministrów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Źródła:
MPW-baza uczestników PW. Wymieniana we wspomnieniach Marii Haliny Dąbrowskiej ps. Stefania, Śledź dla Archiwum Historii Mówionej
Archiwum Historii Mówionej:
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter