Pseudonim:
"Czerwiec"
Data urodzenia:
1921-07-15
Data śmierci:
1944-08-03
Funkcja:
-
Pozycja na murze pamięci:
Kolumna: 82 Miejsce: 30
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Chotmów
Udział w konspiracji 1939-1944:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - pluton 709
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - pluton 709
Szlak bojowy:
Między 1 a 3 sierpniem 1944 powstańcy dowodzeni przez por. Stefana Krasińskiego ps. "Kacper" próbowali zablokować przejazd niemieckich pociągów do Warszawy. W wyniku natarcia Niemców, siły polskie zmuszone były wycofać się w kierunku Legionowo – Przystanku, gdzie do walczących ogień z broni maszynowej i ciężkiej otworzył niemiecki pociąg pancerny. Dodatkowo na powstańców ruszyła niemiecka piechota. Jak relacjonował Zdzisław Grabowski" Rozpętało się piekło. (zob. A. Lewandowski, Legionowo. Ludzie i wydarzenia). Poległ porucznik Krasiński. Powstańcy zaczęli się wycofywać w głąb Legionowa."
Miejsce (okoliczności) śmierci:
Legionowo - Przystanek. Obsługujący karabin maszynowy Antoni Grabowski ps. "Czerwiec" i dowódca jego plutonu ppor. Zygmunt Dąbrowski „Błyskawica” najprawdopodobniej podczas ostrzału z pociągu pancernego, próbowali poprawić taśmę z nabojami lub chcieli zmienić pozycję. Odsłonili się i wówczas obaj dostali serię z broni nieprzyjaciela. Antoni zginął na miejscu, natomiast jego towarzysz ppor. Zygmunt Dąbrowski został ciężko ranny.
Rodzina biorąca udział w Powstaniu Warszawskim:
Brat Antoniego, strz. Józef Grabowski "Stolarz" (1922-2005) był żołnierzem plutonu 708 (1 Rejon "Brzozów" - Legionowo). Narzeczona sanit. /łącz.Henryka (Krystyna) Narostkówna (1923-1944) poległa w walkach na terenie I Rejonu, także 3 sierpnia 1944 r. Jej brat, kpr. Konstanty Narostek ps."Topór” (1920 - 1944) poległ w bitwie pod Jaktorowem, 29 września 1944 r.
Miejsce pochówku:
Cmentarz w Chotomowie. Pochowany w grobie rodziny Grabowskich wraz z bratem i narzeczoną, sanitariuszką Henryką (Krysią) Narostek.
Informacje dodatkowe:
Antoni miał troje rodzeństwa. Rodzice zmarli przedwcześnie, dlatego dzieci były zmuszone same sobie radzić. Prawie cała rodzina Grabowskich należała do ruchu oporu. Antoni był wychowankiem Stefana Krasińskiego [ppor. Stefan Krasiński ps."Kacper" 1901-1944 - przy.red.] Jest wspominany jako wesoły chłopak, pięknie grający na gitarze. Grabowski marzył o tym, żeby pójść na wojnę. Jednak w 1939 roku był jeszcze za młody i nie przyjęto go. W konspiracji zaczął działać jako jeden z pierwszych w swoim środowisku. Jego dowódcą plutonu był ppor. Zygmunt Dąbrowski „Błyskawica”. Antoni wykonywał najbardziej ryzykowne zadania, zlecane przez Dąbrowskiego. Wiadomość o śmierci Antoniego dotarła do innych oddziałów, również do Henryki. Zapamiętano, że była w rozpaczy. Z relacji świadków wynika, że Henryka wzięła karabin od jednego z powstańców. Niektórzy twierdzą, że miała też butelkę z benzyną. Podeszła do stojącego na „szosie warszawskiej”, przy skrzyżowaniu z torami kolejowymi, niemieckiego czołgu i zaczęła krzyczeć. Niemiec strzelił w jej kierunku tylko jeden raz. Zginęła na miejscu.
    [na podstawie artykułu Powstanie Warszawskie – powstańcze love story w: Gazeta Powiatowa Jabłonna, Legionowo, Nieporęt ... wydanie internetowe: www.gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/legionowo/powstanie-warszawskie-powstancze-love-story]
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, archiwum rodzinne p. Doroty Grabowskiej - Kozarzewskiej. Okoliczności śmierci Antoniego Grabowskiego i Henryki Narostkówny opisuje p. Henryka Kowalik ps. Róża w wywiadzie dla Archiwum Historii Mówionej.
Publikacje :
Artykuł: Powstanie Warszawskie – powstańcze love story w: Gazeta Powiatowa Jabłonna, Legionowo, Nieporęt ... wydanie internetowe: www.gazetapowiatowa.pl/wiadomosci/legionowo/powstanie-warszawskie-powstancze-love-story. Wymieniany w książce A. Lewandowskiego „Legionowo. Ludzie i wydarzenia”
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

strz. Antoni Grabowski "Czerwiec" (1921-1944) - na zdjęciu po prawej. Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Dorota Grabowska-Kozarzewska

strz. Antoni Grabowski "Czerwiec" (1921-1944) - na zdjęciu po prawej. Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Dorota Grabowska-Kozarzewska

strz. Antoni Grabowski ps. "Czerwiec" z narzeczoną, łączniczką Henryką Narostek (1923-1944). Henryka poległa 3 VIII 1944 r. Fot. udostępniła p. Dorota Grabowska-Kozarzewska

strz. Antoni Grabowski ps. "Czerwiec" z narzeczoną, łączniczką Henryką Narostek (1923-1944). Henryka poległa 3 VIII 1944 r. Fot. udostępniła p. Dorota Grabowska-Kozarzewska

Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Dorota Grabowska-Kozarzewska

Fot. z archiwum rodzinnego udostępniła p. Dorota Grabowska-Kozarzewska

Nasz newsletter