Pseudonim:
"Tolek"
Data urodzenia:
1912-12-04
Data śmierci:
1985-09-12
Funkcja:
-
Stopień:
strzelec - kapral
Miejsce urodzenia:
Rzekuń
Imiona rodziców:
Antoni - Sabina
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Królewska 27 m. 31
Oddział:
I Obwód "Radwan" (Śródmieście) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Bartkiewicz" - 1. kompania (dawny pluton 1114) - I pluton "Leszczyny" (Zygmunt Leszcz), ochotnik.
Szlak bojowy:
Śródmieście Północ. W dniu 4 sierpnia 1944 r. zaalarmował stacjonującą przy ul. Kredytowej 1. kompanię "Andrzeja Prawdzica" (Kazimierz Czyż) o ataku Ukraińców i Niemców na dom nr 25, sprowadził pomoc, wziął udział w rozpoznaniu i w walce podczas podpalania domów ul. Królewskiej. Zaprzysiężony, jako żołnierz AK 8 sierpnia 1944 r. z przydziałem do I plutonu 1. kompanii. Od tego dnia pełnił funkcję obserwatora na odcinku ul. Królewskiej (domy nr 25, 27, 29). Brał udział w zniszczeniu czołgu przez oddział "Roberta" (róg Marszałkowskiej i Królewskiej). Po wybuchu ,"goliata" w bramie domu nr 27 objął komendę nad I plutonem i odparł przy współudziale "Żarskiego" i reszty powstańców atak Ukraińców - za co został podany w ostatnim rozkazie do odznaczenia Krzyżem Walecznych, jednak na skutek kapitulacji ogłoszonej w następnym dniu, odznaczenia nie otrzymał.
Odniesione rany:
Lekko ranny w ramię.
Awanse:
Za odwagę i wzorową postawę został awansowany do stopnia kaprala.
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka (5.10.1944-15.04.1945) - jeniec w Stalagu XI B w Fallingbostel, następnie w Stalagu VI J w Dorsten, gdzie pracował w aptece obozowej.
Numer jeniecki:
140067
Losy po wojnie:
W okresie od 16 kwietnia do 31 lipca 1945 r. - po wyzwoleniu z niewoli przez Armie Sprzymierzone, sanitariusz w ambulatorium obozu wojskowego w Wittbeck, w oparciu o dowództwo DP w Celle organizował pomoc żywnościową dla więźniów obozu koncentracyjnego w Bergen Belsen. Od 1 sierpnia do 30 listopada 1945 r. organizował lecznictwo, mianowany przez dowództwo DP w Celle, p.o. naczelnego lekarza obozu wojskowego Unterluess koło Hannoveru. Od grudnia 1945 do czerwca 1946 uczęszczał na wykłady Wydziału Medycyny Uniwersytetu UNRRA w Monachium. Wrócił do Polski na początku czerwca 1946 roku.
Miejsce śmierci:
Warszawa
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter