Pseudonim:
"Kajtuś"
Data urodzenia:
1917-04-12
Data śmierci:
-
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik artylerii, cichociemny
Miejsce urodzenia:
Przysieka Stara, powiat Kościan
Imiona rodziców:
Jan - Leokadia z domu Konopczyńska
Udział w wojnie obronnej 1939:
We wrześniu 1939 r. walczył w składzie 23. pułku artylerii lekkiej; uczestniczył w obronie Lwowa, po czym przedostał się na Węgry.
Służba w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie:
Z Węgier przedostał się do Francji; wcielony do 3. Dywizji Piechoty. W 1940 r. ewakuowany z oddziałem do Wielkiej Brytanii i przydzielony do 1. Brygady Strzelców.
Pseudonimy:
"Kajtuś”, "Reneta”, "Polan”, "Hogbod”.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W Wielkiej Brytanii zgłosił akces do służby w okupowanym kraju. Przeszkolony w dywersji i zaprzysiężony na rotę Armii Krajowej 23 września 1943 roku. Przerzucony do kraju w ramach operacji lotniczej o nieustalonym kryptonimie, w nocy 4/5.05.1944 r. - skakał w XLIX ekipie cichociemnych; zrzut przyjęła placówka odbiorcza "Mewa 1", położona 15 km na południe od Skalbmierza w powiecie pińczowskim. Wyjechał do Warszawy, gdzie przeszedł okres aklimatyzacji, jego przydział nie jest znany.
Oddział:
IV Obwód "Grzymała" (Ochota) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - przydział nieznany, od 20.08.1944 r. w Grupie "Kampinos".
Szlak bojowy:
Ochota - wyszedł z miasta - Kampinos - Krakowskie.
Losy po Powstaniu:
Po rozbiciu Grupy pod Jaktorowem (29.09.1944) przedostał się do Krakowskiego Okręgu Armii Krajowej, od listopada 1944 r. p.o. szefa artylerii 106. Dywizji Piechoty AK i równolegle dowódca skadrowanego 106. pal.
Odznaczenia:
Krzyż Walecznych (czterokrotnie), Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, King’s Medal for Courage in the Cause of Freedom.
Losy po wojnie:
W 1945 r. przedostał się na Zachód, zamieszkał w Wielkiej Brytanii.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter