Pseudonim:
"Serafinek"
Data urodzenia:
1907-05-28
Data śmierci:
1952-06-17
Funkcja:
-
Stopień:
porucznik
Miejsce urodzenia:
Warszawa
Imiona rodziców:
Wojciech - Agnieszka z domu Szeligowska
Pseudonimy:
"Serafinek", "Adam"
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r. - Delegatura Rządu na Kraj - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) m.st. Warszawy - Urząd Śledczy, kierownik komórki obserwacyjno-wywiadowczej PKB, uczestniczył w wykonywaniu wyroków śmierci na Volksdeutschach i zdrajcach kolaborujących z okupantem niemieckim.
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) m.st. Warszawy - XI Komisariat ul. Poznańska 13 - komendant komisariatu.
Szlak bojowy:
Śródmieście Południe.
Warszawski Korpus Armii Krajowej (od 20.09.1944):
8. Dywizja Piechoty AK im. Romualda Traugutta - 21. pułk piechoty "Dzieci Warszawy"
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - brak informacji o miejscach pobytu
Numer jeniecki:
102612
Losy po wojnie:
Po wyzwoleniu z niewoli powrócił do kraju. Aresztowany przez funkcjonariuszy UB. Wydział IV Karny SW dla m.st. Warszawy, na rozprawie 26.10.1951 fałszywie oskarżając go o likwidowanie działaczy lewicowych, skazał na karę śmierci. Bierut nie skorzystał z prawa łaski.
Miejsce śmierci:
Zamordowany w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej.
Źródła:
Archiwum IPN, Teczki więźniów 1952, Siwiec Antoni; J.R. Kubiak, Tajemnice więzienia mokotowskiego...
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Zaświadczenie o powołaniu do służby Józefa Wróbla podpisane przez por. "Adama Serafinka" - Antoniego Siwca.  Ze zbiorów MPW, sygn. P/8151

Zaświadczenie o powołaniu do służby Józefa Wróbla podpisane przez por. "Adama Serafinka" - Antoniego Siwca. Ze zbiorów MPW, sygn. P/8151

Nasz newsletter