Pseudonim:
"Helba"
Data urodzenia:
1900-05-25
Data śmierci:
1965-08-14
Funkcja:
-
Stopień:
major
Miejsce urodzenia:
Swędów koło Łodzi
Imiona rodziców:
Stanisław - Waleria
Wykształcenie i praca do 1944 r.:
Ukończył Studium Nauczycielskie. Przed wojną pracował jako nauczyciel w Szkole Ćwiczeń i Pedagogium Nauczycielskim im. Stanisława Konarskiego w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 36. W czasie okupacji pracował w Szkole Powszechnej przy ul. Sewerynów 5b.
Pseudonimy:
"Helba", "Zygmunt"
Udział w konspiracji 1939-1944:
Delegatura Rządu na Kraj - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) m.st. Warszawy. W okresie od marca 1943 do września 1944 r. ukrywał i opiekował się żydowską rodziną uciekinierów z getta; Heleną Sztejn i jej dwoma synami. W okresie Powstania rodziną opiekowała się żona Antoniego Tomczaka.
Adres przed Powstaniem Warszawskim:
Warszawa ul. Marszałkowska 33
Oddział:
Delegatura Rządu na Kraj - Państwowy Korpus Bezpieczeństwa (PKB) m.st. Warszawy
Szlak bojowy:
Powiśle
Losy po Powstaniu:
Niewola niemiecka - jeniec Oflagu II C Woldenberg.
Numer jeniecki:
101474
Losy po wojnie:
Po wojnie pracował w Studium Nauczycielskim przy ulicy Wólczańskiej w Łodzi. Aresztowany przez UB w kwietniu 1953 r., wypuszczony na wolność w maju 1956 r. W roku 2001 Instytut Yad Vashem za pomoc udzielaną Żydom w czasie okupacji przyznał pośmiertnie Antoniemu Tomczakowi medal oraz tytuł "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".
Miejsce śmierci:
Łódź
Informacje dodatkowe:
Medal i dyplom "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" w 2001 r. rąk Ambasadora Izraela i syna ocalonego Seweryna Pilipskiego - Tytelmana p. Dorona Tytelmana odebrała córka Antoniego Tomczaka "Helby" - p. Barbara Zejdler.
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter