Pseudonim
"Antosia"
Data urodzenia
1918-01-13
Data śmierci
2016-10-24
Stopień
pielęgniarka, siostra zakonna

Archiwum historii Mówionej

Stopień
strzelec
Miejsce urodzenia
Barszczewo koło Białegostoku
Wykształcenie
Przed wojną należała do Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, gdzie bardzo ofiarnie pracowała. Na początku lat trzydziestych wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących w Wilnie. Pracowała jako pielęgniarka w szpitalu. Jeszcze przed wybuchem wojny zdała w Wilnie maturę. Dyplomowana pielęgniarka - w latach 1942 -1944 uczennica szkoły pielęgniarskiej Warszawie.
Imiona rodziców
Wincenty - Anastazja
Udział w wojnie obronnej 1939 r.
W czasie kampanii wrześniowej 1939 pracowała jako pielęgniarka w szpitalu powiatowym w Kozienicach, jednocześnie wypełniając zadania nowicjuszki u Sióstr Franciszkanek w Kozienicach.
Udział w konspiracji 1939 -1944
W czasie wojny sanitariuszka Armii Krajowej w Obwodzie Kozienice Okręgu Radomsko- Kieleckiego AK. W 1942 wyjechała do Warszawy aby podjąć naukę w szkole pielęgniarskiej, którą zakończyła tuż przed wybuchem Powstania.
Oddział
"Bakcyl" (Sanitariat Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej) - Podobwód Śródmieście-Południe - Szpital Polowy ul. Mokotowska 55
Szlak bojowy
Śródmieście Południe
Losy po Powstaniu
Niewola niemiecka - jeniec Stalagu IV B Zeithain (obóz szpitalny - oddział Stalagu IV-B Mühlberg)
Numer jeniecki
298816
Losy po wojnie
Po wyzwoleniu powróciła do Warszawy i podjęła prace w szkole pielęgniarstwa jako instruktorka. Ostatnie lata życia spędziła domu sióstr franciszkanek w Anielinie.
Miejsce (okoliczności) śmierci
Zmarła w wieku 98 lat dnia 24.10.2016 r.
Miejsce pochówku
Cmentarz parafialny w Otwocku, kw. VI, rząd I, grób 40. W tej samej mogile pochowana jest siostra Henryka Kawczyńska, podczas Powstania również pełniąca obowiązki pielęgniarki w szpitalu polowym przy Mokotowskiej 55
Informacje dodatkowe
W Powstaniu od pierwszych aż do kapitulacji dni pracowała w szpitalu powstańczym przy ul. Mokotowskiej 55. Opiekowała się rannymi wraz z czterema siostrami z jej domu zakonnego. Pracowała w ogromnie ciężkich warunkach, szczególnie po 6 IX, gdy w Warszawie nie było już światła. Operacje wykonywano przy lampach naftowych i świecach, trzeba było bardzo uważać aby gorący stopiony wosk nie spadł na pole operacyjne. Po upadku Powstania jak większość sióstr trafiła do obozu w Zeithain, gdzie pracowała w szpitalu obozowym.
Źródła
MPW-baza uczestników PW, wspomnienie o siostrze (imię zakonne Alojza) na www.franciszkanki.com/anielin. Materiały do biogramu udostępniła Muzeum s. Joanna Gędek, Franciszkanka od Cierpiących
Zaproponuj zmiany w biogramie Zaproponuj Nowy biogram