Pseudonim:
"Anielka"
Data urodzenia:
1928-02-09
Data śmierci:
2016-08-05
Funkcja:
sanitariuszka
Stopień:
strzelec
Miejsce urodzenia:
Chotomów
Imiona rodziców:
Stanisław - Aleksandra z domu Kowalewska
Wykształcenie do 1944 r.:
W 1943 r. ukończyła Szkołę Powszechną w Chotomowie, naukę kontynuowała na tajnych kompletach Gimnazjum im. Marii Curie-Skłodowskiej w Warszawie.
Udział w konspiracji 1939-1944:
W konspiracji od 1942 r. - początkowo w drużynie Szarych Szeregów "Burza" w Chotomowie, następnie łączniczka VII Obwodu "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - 3. kompania por. "Kacpra" (Stefan Krasiński).
Oddział:
VII Obwód "Obroża" (powiat warszawski) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - 1 Rejon "Brzozów" (Legionowo) - szpital polowy w Chotomowie.
Losy po wojnie:
W 1946 r. uzyskała małą maturę w Gimnazjum w Nowołęcznej (Nowy Dwór Mazowiecki), w 1948 r. dużą maturę w Liceum Pedagogicznym w Radzyminie. W latach 1948-1950 pracowała jako nauczycielka w Szkole Podstawowej w Chotomowie, jednocześnie od 1948 r. studiowała polonistykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Uzyskała dyplom I stopnia - nauczycielski, następnie magisterski. W latach 1955-1989 pracowała jako starszy redaktor w Wydawnictwie MON, kierownik zespołu leksykograficznego w Redakcji Encyklopedii i Słowników Wojskowych, członek Kolegium Redakcyjnego. Jednocześnie w latach 1976-1980 przewodnicząca Rady Zakładowej Wydawnictwa MON. Przez kilkadziesiąt lat działała społecznie w Okręgu Warszawa-Powiat Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (m.in. prezes Koła ŚZŻAK w Chotomowie, rzecznik prasowy Okręgu, I wiceprezes Okręgu, współredaktor Zeszytów Historycznych "Na przedpolu Warszawy") oraz w Związku Powstańców Warszawskich - Redakcja Biuletynu Informacyjnego "Powstaniec Warszawski". Redaktor i współautor monografii "Chotomów Jabłonna od wieków razem", "Chotomów Jabłonna w konspiracji i walce". Za I tom uhonorowana nagrodą im. prof. Aleksandra Geysztora. Autorka "Sagi rodzinnej", licznych artykułów, recenzji książek, wierszy patriotycznych i rodzinnych.
Odznaczenia:
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Warszawski Krzyż Powstańczy, Krzyż Armii Krajowej, Medal Za zasługi dla ZHP z Mieczami, Złoty Medal "Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny" (dwukrotnie), Medal "Za Zasługi dla m.st. Warszawy", Medal "Pro Memoria".
Nazwisko po mężu:
Apolonia Kowalska
Miejsce pochówku:
Cmentarz Wawrzyszewski w Warszawie
Źródła:
MPW-baza uczestników PW, Fot. MPW-teczka
Posiadasz jakiekolwiek dane lub materiały o mieszkańcach stolicy, którzy zginęli lub zaginęli w trakcie Powstania Warszawskiego? Chcesz poprawić biogram lub dodać nowe informacje o ofiarach cywilnych? Zaproponuj zmiany w formularzu. Wszystkie uwagi będą weryfikowanie przez grono historyków Muzeum Powstania Warszawskiego i po weryfikacji uzupełniane w bazie.

Pomóż uzupełnić bazę biogramów

Nasz newsletter